Vodafone ve Liberty Global Telekom Şirketlerinin Ortak Girişim Kararı

Komisyon Vodafone / Liberty Global Telekom şirketlerinin ortak girişim kurmasına koşullu olarak izin verdi; Hollanda Rekabet Otoritesinin itirazı ise reddedildi.

Avrupa Komisyonu, AB Birleşme Yönetmeliği kapsamında, mobil telekom operatörü Vodafone ve kablo şirketi Liberty Global tarafından Hollanda’da bir ortak girişim oluşturulmasına izin verdi. Karar Hollanda’da Vodafone tüketici sabit hat ticaretinin dışarıda bırakılması koşuluna bağlandı.

Vodafone’nun, Hollanda pazarına yeni giriş yapmasıyla piyasada olumlu etkiler oldu. Komisyon birleşme sonrası bu etkilerin kaybolacağından dolayı endişeliydi. Nitekim birleşme olmadığı takdirde, Vodafone’nun sabit hat ve sabit-mobil oyun çoklu hizmetlerinde güçlü bir rakip olması bekleniyordu. Vodafone tarafından sunulan taahhütlerle, Komisyonun bu endişeleri giderildi.

Komisyon üyesi Margrethe Vestager ise, birleşme işlemine onay verebildikleri için memnun olduklarını belirtti. Telekom pazarının stratejik bir önemi olduğunu belirten Vestager, ortak girişimin Hollandalı tüketiciler için rekabetçi fiyatlar sağlayacağını ve yeni tercihler ortaya çıkaracağını vurguladı.

Hollanda rekabet otoritesi ise, birleşme işlemine karşı itirazda bulundu. Fakat Fomisyon bu itirazı reddetti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın