Boehringer Ingelheim’ın Sağlık İşi Hizmetleri Sanofi Tarafından Devralındı

Devralma: Komisyon koşullara tabi olarak, Boehringer Ingelheim’ın sağlık işi hizmetlerinin Sanofi tarafından devralınması işlemini onayladı.

Avrupa Komisyonu, AB Birleşme Yönetmeliği kapsamında koşullara tabi olarak, Fransız şirket Sanofi’nin, Alman şirket Boehringer Ingelheim’in sağlık işi hizmetlerini devralmasını onayladı. Her iki şirket ilaç endüstrisinde faaliyet göstermektedir.

Devralma işlemi; Çek Cumhuriyeti, Estonya, Fransa, Macaristan, Yunanistan, İrlanda, Letonya, Polonya ve Slovakya tarafından bazı şartlarla onaylandı. Komisyon, devralma işleminin bir takım rekabet sorunlarına yol açacağı endişesindeydi. Sanofi ise, sunduğu taahhütler ile bu endişeleri gidermeye çalışacak.

Komisyon, özellikle mide-bağırsak tedavisi, öksürük ve soğuk algınlığı, ağrı, vitamin ve sindirim sistem ve çeşitli tedavi alanlarında, devralma işleminin rekabete etkilerini araştırdı. Bahsedilen sağlık sorunlarına yönelik olarak satılan ilaçların büyük bir kısmının doktor reçetesi olmadan satın alınabilen ilaçlar olduğu tespit edildi. Bu nedenle, ürünlerin büyük çoğunluğu için herhangi bir rekabet endişesi bulunmadığına karar verildi. Ancak dört farklı ürün türü için rekabetin zarar görebileceğine dikkat çekildi. Bu ürünler:
• Çek Cumhuriyeti, Estonya, Macaristan, Letonya, Polonya ve Slovakya için: Antispazmatik İlaçlar
• Çek Cumhuriyeti için: Anti-Kabız ilaçları
• Yunanistan ve İrlanda için: Öksürük İlaçları
• Fransa için: Baş Ağrısı İlaçları
Bu ülkelerdeki anılan ürünler için, fiyatların yüksek belirlenebileceği ve daha az seçenek ortaya çıkaracağına dair endişelerin varlığından bahsedildi. Fakat sunulan taahhütler sonucunda devralma işlemi şartlı olarak onaylandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın