Red Bull, AB Antitröst Baskınlarına Meydan Okudu

 

Avusturyalı enerji içeceği üreticisi Red Bull, geçtiğimiz günlerde şirkete karşı düzenlenen AB antitröst baskınlarına itiraz etti. Şirket, düzenleyicilerin rekabete aykırı davranış iddialarının “açıkça asılsız” olduğunu belirtti.

Mart ayında Avrupa Komisyonu, kimliğini belirtmediği baskın yapılan şirketin kartellere karşı AB antitröst kurallarını ihlal etmiş ve hakim durumu kötüye kullanmış olabileceğini belirten bir bildiri yayınladı. Bu nedenle Red Bull, Komisyonun kararını iptal etmek ve Brüksel’deki tesislerinden alınan tüm belgeleri iade etmek umuduyla Lüksemburg merkezli Genel Mahkeme’de temyiz başvurusunda bulundu.

 

Şirket ayrıca, otoritenin tesislerine sınırsız bir süre için baskınlar düzenlemesini de eleştirerek, bunun “teşebbüsün haklarına aşırı derecede müdahale ettiğini” belirtti.

İtiraz, Red Bull’un AB pazarında adil bir şekilde rekabet etme yeteneğini korumak amacıyla sunuldu. Şirketin herhangi bir rekabete aykırı davranış suçlaması olmaksızın müşterilerine hizmet vermeye devam edip edemeyeceğine karar vermek artık Avrupa’daki en yüksek ikinci mahkemeye kalmış olacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın