Gözlük Üreticisi Essilor Luxottica Fiyatları Yapay Olarak Şişirmekle Suçlandı

 

 

ABD’li bir tüketici kuruluşu, dünyanın en büyük gözlük üreticisi olan Essilor Luxottica SA’yı gözlük ve güneş gözlüğü fiyatlarını normal fiyatlarının 11 katına kadar artıran bir fiyat sabitleme karteli yürütmekle suçluyor. Örgüt, Essilor Luxottica’yı fiyatları yapay olarak %1000’e varan oranlarda şişirilmiş “tekelci davranış ve haksız rekabet” ile suçluyor.

Tüketici örgütü, EssilorLuxottica’nın gözlük ve güneş gözlüğü fiyatlarını yapay olarak yüksek tutmak için Frames For America ve For Eyes Optical gibi yirmiden fazla üretici ve kendi yan kuruluşu EyeMed ile plan yaptığını iddia ederek gözlük devini San Francisco’da mahkemeye çıkarıyor.

Örgütün baş danışmanı, “Bu yasa dışı davranış, milyonlarca Amerikalıyı gözlük alımlarında rekabetçi fiyatlandırma avantajından mahrum etti ve fiyat belirleme planına katılmamayı seçen düzinelerce dürüst işletmeye zarar verdi” açıklamasında bulundu.

Teşebbüs hakkında Türkiye rekabet otoritesi tarafından yürütülen soruşturmanın sözlü savunma toplantısı 8 Ağustos 2023 tarihinde gerçekleştirilecek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın