Meksikalı Rekabet Otoritesi, Futbol Kulüplerine Ceza Uyguladı

2021 Meksika’nın antitröst kurumu, kadın oyuncular için maaş sınırları ve işçi hareketi kısıtlamaları konusunda tarihi bir hamlede bir düzineden fazla futbol kulübüne ve Meksika Futbol Federasyonu’na (FMF) para cezası verdi.

Antitröst kurumu COFECE tarafından yapılan açıklamaya göre, FMF, 17 kulüp ve sekiz kimliği belirsiz kişiye toplam 177,6 milyon peso (8,9 milyon ABD Doları) para cezası verildi.

COFECE, 2016 yılında kadınlar ligi oluşturulduktan sonra, kulüplerin kadın oyuncuların maaşlarına aylık 500 peso (25 ABD Doları) ile 2.000 peso (100 ABD Doları) arasında bir tavan koymak için işbirliği yaptığını belirtti.

17 yaş altı kategorisindeki genç oyunculara maaş ödenmedi, sadece eğitim ve yemek yardımı yapıldı.

COFECE, FMF’nin kulüpleri sınırlara uymaya “ikna etmek” için iletişimler gönderdiğini ve bunların uyumlu olduğunu doğruladığını iddia etti.

2018-19 sezonunda sözleşme değiştirildi ve maaş tavanları aylık 15.000 Peso (750 ABD Doları) olarak belirlendi. COFECE yaptığı açıklamada, “Uygulama… sadece gelirleri üzerinde olumsuz bir etki yapmakla kalmadı, aynı zamanda cinsiyetler arasındaki ücret farkını da genişletti” dedi. Para cezasına çarptırılan kulüpler ve FMF, on yıl boyunca, kulüplerin sözleşmeleri sona erdikten sonra bile oyuncuları tutma hakkını elinde tuttuğu “centilmenlik anlaşması” adı verilen bir anlaşma uyguladı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın