E-Ticaret Sektöründe 3 Ayrı Soruşturma Başlatıldı

Antitröst: Komisyon, E-Ticaret Sektöründe Rekabet İhlali Şüphesiyle, Üç Ayrı Soruşturma Başlattı

Avrupa Komisyonu, bazı e-ticaret satış uygulamalarının AB antitröst kurallarını ihlal ettiği, tüketicilerin yurtdışından alım yapmasının engellendiği ve tüketici elektroniği, video oyunları ve otel konaklama fiyatlarının rekabetçi fiyatlarla alınmasının engellendiği gerekçesiyle üç ayrı soruşturma başlattı.

Komisyon Üyesi Margrethe Vestager tarafından, e-ticaret’in tüketicilere daha geniş bir ürün ve hizmet seçeneği sunmanın yanı sıra, yurtdışından da mal alma fırsatının sunulması gerektiğini, açılan üç farklı soruşturma ile, şüphelenilen uygulamalara odaklanıldığı, şirketlerin tüketicilere yönelik bu faydalarının inkar edilemez olduğu, fakat tüketici elektroniği, video oyunları ve otel konaklama sektörlerinde açılmış çok sayıda davanın var olduğu, bu nedenle müşterilerin mağduriyetlerinin araştırılacağı ifade edildi.

Dünya genelinde internet üzerinden yapılan mal ve hizmet ticaretinin artmasına rağmen, AB sınırları ötesine yapılan çevrimiçi satışların çok yavaş arttığı ifade edilmiştir. Komisyon, sınır ötesinde e-ticaret yapılmasını engelleyen bazı düzenleyici engellerin bulunduğunu belirtmiştir. Bu nedenle Komisyon, piyasa bilgilerini toplamak için ayrı bir araştırma başlatmıştır. Araştırma, özellikle konum temelli ayrımcılık ve coğrafi engelleme konularına odaklanılıyor.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın