Araba Akülerinin Geri Dönüşüm Sektöründe Faaliyet Gösteren Üç Şirkete 68 Milyon € Ceza Verdi

Antitröst: Komisyon, Araba Akülerinin Geri Dönüşüm Sektöründe Faaliyet Gösteren Üç Şirkete 68 Milyon € Ceza Verdi

Avrupa Komisyonu, Campoline, Eco-Bat Technologies ve Recylex’e, hurda otomotiv akülerinin satın alınmasında fiyatları sabitledikleri ve AB antitröst kurallarını ihlal ettikleri için toplam 68 milyon € tutarında para cezası verdi.

Dördüncü bir şirket olan Johnson Controls, kartelin ortaya çıkmasında rol oynadığı için ceza almadı.

Komisyon Üyesi Margrethe Vestager, iyi işleyen geri dönüşüm pazarlarının, atıkların azaltılması ve genel ekonomiyi desteklemesi hususunda yardımcı olduğunun aşikar olduğunu, bu nedenle rekabeti zayıflatan davranışlara tolerans gösterilemeyeceğini, bahsi geçen dört şirketin karlarını maksimize etmek için bir araya geldiklerini, bu durumun rekabeti önemli ölçüde azalttığını ifade etti.

2009 yılından 2012’ye kadar Belçika, Fransa, Almanya ve Hollanda’daki hurda otomotiv akülerinin alım fiyatlarını sabitlemek için dört geri dönüşüm şirketinin kartelde yer aldığı ifade edildi. Şirketler Campine (Belçika), Eco-Bat Technologies (İngiltere), Johnson Controls (ABD) ve Recylex (Fransa) ‘dır.

Şirketler karlarını arttırmak için, genelde alışkın olduğumuz kartel sisteminin aksine, kullanılmış araba aküleri için hurda bayileri ve toplayıcılara ödenen satın alma bedelini azaltmak suretiyle kartel oluşturdular. Hurda aküler için ödedikleri fiyatları düşürmek için koordinasyon sağlayarak, dört şirket pazarın normal işleyişini bozdu ve fiyat rekabeti açık bir şekilde engellendi. Kartelden etkilenen şirketlerin çoğunlukla küçük ve orta büyüklükteki akü toplayıcıları ve hurda satıcıları olduğu ifade edildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın