E-Kitap İncelemesinde, Amazon Tarafından Sunulan Taahhütler Hakkında Bilgi Talebi

Antitröst: Komisyon, e-kitap incelemesinde, Amazon tarafından sunulan taahhütler konusunda geri bildirim istiyor

Avrupa Komisyonu, Amazon tarafından, yayıncılar ile olan sözleşmelerdeki parite maddeleri ile ilgili rekabet endişelerini gidermek için verilen taahhütlere ilişkin geri bildirim talebinde bulundu. Bu maddelerin, AB antitröst kurallarını ihlal edebileceği ve e-kitap dağıtıcıları arasındaki rekabetin azalmasına yol açabileceği endişesinden bahsedilerek, tüketicinin tercih edebileceği seçeneklerin azalmasına neden olabileceği belirtildi.

Komisyon, Amazon ve yayıncılar arasındaki sözleşmelerde yer alan bazı parite maddeleriyle ilgili kaygılar taşıyor. ” En çok gözetilen ulus kaydı ” ya da “MFN” hükümleri olarak adlandırılan bu maddeler, yayıncıların rakiplerine sunulan daha olumlu ya da alternatif koşullar hakkında Amazon’u bilgilendirmesini ve / veya Amazon’a benzer şartları ve koşulları rakiplerine göre teklif etmesini şart koşuyor.

Bu maddeler, diğer e-kitap perakendecilerinin, yeni ve yenilikçi ürün ve hizmetler geliştirerek Amazon’la rekabet etmesini zorlaştırabilir. Bu tür hükümler, farklı e-kitap dağıtıcıları arasındaki rekabeti sınırlayabilir ve tüketiciler için seçeneği azaltabilir.

Komisyon, Amazon’un hakim durumdaki konumunu kötüye kullanma sonucunun doğabileceğini ve kısıtlayıcı ticari uygulamalarını yasaklayan AB antitröst kurallarını ihlal edebileceğini düşünmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın