Dünya’dan Haberler

Avustralya Rekabet Otoritesi Bira Musluğu Soruşturmasında Elde Ettiği Bulguları Basına Açıkladı

 

Avustralya Rekabet Otoritesi; bazı butik bira üreticilerinin, büyük üreticiler tarafından publar, kulüpler ve canlı müzik mekanlarında münhasırlık hükümleri ve miktar kısıtlamaları sebebiyle bira musluğu kullanmayarak pazarın dışına itildikleri yönündeki şikayetleri üzerine, Carlton United Breweries (CUB) ile Lion Pty Limited (Lion) arasındaki sözleşmeler hakkında soruşturma başlatmıştı.

 

Avustralya Rekabet Otoritesi, soruşturma kapsamında New South Wales ile Victoria üzerindeki 36 eğlence mekanındaki sözleşmeler ve uygulamalar inceleyerek, bunların soruşturulan pazarlardaki etkilerinin rekabeti önemli ölçüde azaltacak derecede olumsuz etki yaratmadığı sonucuna vardı. Buna karşın, Otorite pazardaki oyuncu davranışlarını ve gelişmelerini takip edeceğini belirtti.

Belçika Rekabet Otoritesi, AMP İsimli Şirket Hakkındaki Soruşturmasını Tamamladı

Belçika Rekabet Otoritesince şikayet üzerine açılan soruşturmada; Otorite, bir yandan gazete ve süreli yayınların Belçika’daki sayı başına satış yapan satış noktalarına dağıtımına ilişkin yayıncılar ve AMP arasındaki sözleşmelerde yer alan münhasırlık hükümlerini incelemeye aldı.

Belçika Rekabet Otoritesi; münhasırlık hükümleri yönünden, “bpost” ile “AMP” ve “LS Distribution Benelux” birleşmesinde “bpost” tarafından verilen taahhütleri gözeterek, AMP’nin rekabeti bozup bozmadığının incelenmesine gerek olmadığı kanaatine vardı.

 

Hollanda Rekabet Otoritesi, Gemi Yakıt Sektöründeki Karteller Hakkındaki Soruşturma Başlattı

 

Hollanda Rekabet Otoritesi gemi yakıt sektöründeki karteller hakkında soruşturma başlattı. Bu bağlamda sektördeki birkaç şirketin fiyat tespiti anlaşmaları yapmış olmalarından şüpheleniliyor. Gemi yakıtı sektöründe, gemi yakıtı olarak gaz yağı ve benzin üretilmekte, işlenmekte, ticari alım-satımı yapılmakta, depolanmak ve nakliyatı yapılmaktadır. Gemi gaz yağı ve benzin, sektör bağlamında enerji gemilerinde kullanılmaktadır. Söz konusu soruşturma; Amsterdam, Rotterdam ve Antwerp limanlarında faaliyet gösteren şirketler hakkında yürütülmektedir.

Brezilya Rekabet Otoritesi, Otoyol Çalışmaları Hakkındaki İhaleler Kapsamında Danışıklı Hareket Edildiği İddiasıyla Soruşturma Başlattı

 

Brezilya Rekabet Otoritesi, Devlet Kamu İşleri Sekreterliği tarafından açılan ihalelerde, Rio de Janeiro Otoyollarındaki altyapı, bakım ve onarım çalışmaları danışıklı hareket edildiği iddiası üzerine soruşturma başlattı.

 

Japonya Rekabet Otoritesi, The Daishi Bank, Ltd ile The Hokuetsu Bank, Ltd Arasındaki Hisse Devri İşlemini Kamuoyu Görüşüne Sundu

 

Japonya Rekabet Otoritesi; Japon Rekabet Kanunu hükümleri uyarınca The Daishi Bank, Ltd ile The Hokuetsu Bank, Ltd arasındaki hisse devrine ilişkin olarak aldığı bildirim üzerine başlattığı incelemede, işlemin rekabete olası etkilerini değerlendirmeye aldı. Daha derin bir değerlendirmenin gerekli olduğu kanısına varan Otorite, Daishi ve Hokuetsu’dan işleme ilişkin ek raporlar, bilgiler ve materyaller talep etti.

 

Bunun yanı sıra Otorite; incelemeye konu hisse devri işlemini, rekabet üzerindeki muhtemel etkileri hakkında daha fazla fikir sahibi olabilmek adına kamuoyu görüşüne sundu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın