Bundeskartellamt; Ödünç Dergi Sektöründe Yer Alan Sekiz Hizmet Sağlayıcısına, “Yasadışı Müşteri Tahsis Anlaşmaları Yaptığı” Gerekçesiyle Para Cezası Verdi.

Söz konusu şirketler; Ganske yayın grubuna ait bir şirket olan Daheim Liefer- Service GmbH (Hamburg), bir reklam ajansı olan Lesezirkel Brabandt LZ plus Media GmbH (Aalen), Lesezirkel Dörsch GmbH & Co. KG (Nürnberg), Lesezirkel Detlef Krumbeck GmbH (Pinneberg), Lesezirkel Die Medien- Palette GmbH & Co. KG (Hamm), Lesezirkel Media- Collection GmbH (Vellmar), Lesezirkel Die Hanse GmbH (Vellmar) ve Hettling LeseZirkel.

 Alman Rekabet Otoritesi Başkanı Andreas Mundt’un açıklaması ise şu şekilde: “Doktorların ofislerinde, kuaförlerde veya restoranlarda sergilenen dergiler genellikle dergi ödünç verme hizmetlerinden kiralanmaktadır. Bu hizmetin sağlayacıları arasında, “Ticari müşterilerini birbirlerinden almalarını engellemek” amacıyla anlaşmalar yapılmıştı. Müşteri tahsis uygulaması, hizmetler arasında fiyat rekabetini önlüyordu.”

Dergi ödünç verme hizmet yüklenicileri, genellikle müşterilerine bir haftalığına kiralamak üzere dergi paketleri oluşturmak için yayıncılardan birkaç dergi satın alır. Bu hizmetin müşterileri, gerçek kişiler veya dergileri “kamuya teşhir” amacıyla kullanan diğer müşterilerdir. Örneğin dergilerin hastalar ya da müşteriler tarafından okunduğu muayenehaneler ya da kuaför salonları gibi…

Belirtilen ihlaller sebebiyle Bundeskartellamt tarafından teşebbüslere verilen ceza, yaklaşık üç milyon avro.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın