Bundeskartellamt; Facebook’un, Kullanıcı Verilerini Farklı Kaynaklardan Birleştirmesini Yasaklıyor.

Alman Rekabet Otoritesi Bundeskartellamt, kullanıcı verilerinin işlenmesinde Facebook’a geniş kapsamlı kısıtlamalar getiriyor. Facebook’un hüküm ve koşullarına göre kullanıcılar, şimdiye kadar bu sosyal ağı -gerek internet ortamında gerekse akıllı telefon uygulamalarında- kullanabilmek için uygulama sahibine çeşitli izinler vermek durumundaydı. Buna göre Facebook, kendi web sitesi dışında da kullanıcı verilerini toplayabilme ve bu verileri kullanıcının Facebook hesabına ilişkilendirebilme şartıyla hizmet veriyordu. Örneğin; Facebook web sitesinde toplanan tüm veriler, WhatsApp ve Instagram gibi web sitelerinde birleştirilebiliyor ve Facebook kullanıcı hesabına bağlanabiliyordu.

Kurumun kararı, farklı veri kaynaklarını kapsıyor. Buna göre:

  • WhatsApp ve Instagram gibi Facebook’a ait hizmetler, veri toplamaya devam edebilir. Ancak verileri Facebook kullanıcı hesaplarına bağlamak, yalnızca kullanıcıların iznine tabi olacaktır. Kullanıcı onay vermediği takdirde veriler ilgili hizmette kalmalı ve Facebook verileriyle birlikte işlenememelidir.
  • Üçüncü taraf web sitelerinden veri toplamak ve bunları bir Facebook kullanıcı hesabına bağlamak, ancak kullanıcıların onay vermeleri durumunda mümkün olacaktır.

Facebook’un sahip olduğu hizmetler ile üçüncü taraf web sitelerinden veri toplanmasına izin verilmemesi durumunda Facebook, bundan böyle verilerin toplanmasını ve birleştirilmesini büyük ölçüde kısıtlamak zorunda. Kararda, Facebook’un bu amaca ulaşmak için çözüm önerileri sunması beklendiği de belirtiliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın