Avrupa Komisyonu, Qualcomm hakkında, yonga levha taban bant pazarındaki hakim durumunu kötüye kullandığı gerekçesiyle 242 Milyon Euro para cezası uygulanmasına karar verdi. Qualcomm, pazardaki rakibi Icera’yı Pazar dışına itmek amacıyla düşük fiyatlarla satışlar gerçekleştirdi. Bu, Avrupa Birliği Rekabet Kuralları’na göre hukuka aykırı bir davranıştır.

Avrupa Komisyonu’nun bu kararında rekabet savunucusu Margrethe Vestager’in “ana bant işlemcisi, mobil sağlayıcıların internet erişimini sağlayan ana ögelerdir. Qualcomm, bir rakibi dışlamak amacıyla bu ürünleri kilit müşterilere maliyetinin altında fiyatla sattı. Qualcomm’un bu stratejik davranışı bu pazardaki rekabeti ve inovasyonu engellemiş ve yenilikçi teknolojiler için büyük talep ve potansiyeli olan bu sektörde tüketiciye sunulabilecek seçenekleri kısıtlamıştır.” Açıklamalarına yer verilmiştir.

Kararda, ana bant işlemcileri ile ilgili olarak; akıllı telefonların ve tabletlerin hücresel ağlara bağlanmasını sağladığı ve hem ses hem de veri aktarımı için kullanıldığı belirtilmiştir. Bu dava, 3G standardında olan uluslararası mobil telekomünikasyon sitemine(UMTS) uygun işlemciler ile ilgilidir.

Bu kararda Qualcomm’un global pazarda, UMTS anabant işlemci pazarı için 2009 ile 2011 yılları arasında hakim durumda olduğu sonucuna varılmıştır. Bu sonuca varılmasındaki en önemli dayanaklardan biri Qualcomm’un Pazar payının takriben %60 (neredeyse en büyük rakibinin sahip olduğu Pazar payının üç katı) olması, diğeri ise bu pazara giriş için büyük engellerin bulunmasıdır. Bunlar arasında UMTS yonga setlerini ve Qualcomm’un fikri mülkiyet haklarıyla ilgili çeşitli engelleri tasarlamak için araştırma ve geliştirmeye yapılan ilk önemli yatırımlar var.

Pazarda hakim duruma gelmek Avrupa Birliği Antitröst Kuralları’na göre hukuka aykırı değildir. Ancak pazarda hakim durumdaki şirketlerin, hakim durumda olduğu veya ayrı pazarlarda bu pazar gücünü rekabeti engelleyerek/bozarak kötüye kullanmamak gibi özel bir sorumluluğu vardır.

Bununla birlikte Komisyon’un yaptığı soruşturma sonucu, Qualcomm’u “yıkıcı fiyatlama” nedeniyle hakim durumunu 2009 ile 2011 yılları arasında kötüye kullandığı kararına varılmıştır. Qualcomm, Icera’yı(Gelişmiş veri hızı performansı sunan pazar segmentinde o zamanki ana rakip) dışlamak amacıyla, UMTS işlemcilerinin üçünün belirli miktarını maliyetinin altında fiyatla, stratejik olarak önemli müşterisi olan Huaweii ve ZTE’ye satmıştır. Qualcomm’un bu davranışı, Icera’nın yüksek veri hızı performansı sağlayan UMTS işlemcileri için uygun bir tedarikçi haline ve Qualcomm’un UMTS işlemcileri işinde büyüyen bir tehdit haline gelmesiyle başlamıştır.

Komisyon Qualcomm’un yıkıcı fiyatlama yapmak suretiyle hakim durumunu kötüye kullandığına aşağıdakilere dayanarak karar vermiştir:

  • İlgili üç Qualcomm işlemcisi için bir fiyat-maliyet testi
  • Icera’nın büyümesini ve pazarın varlığını arttırmasını engellemek amacıyla Qualcomm’un davranışının ardındaki rekabete aykırı gerekçeyi gösteren çok çeşitli nitel kanıtlar.

Fiyat-maliyet analizi sonuçları, Komisyon tarafından toplanan eş zamanlı delillerle tutarlılık arz etmektedir. Qualcomm tarafından yapılan fiyat imtiyazlarının hedeflenen doğası, Icera’nın iş üzerindeki olumsuz etkisini en üst düzeye çıkarırken, Qualcomm’un UMTS yonga setlerinin satışından elde ettiği toplam gelir üzerindeki etkisini en aza indirdi. Ayrıca Qualcomm’un davranışının, uygulamalarını haklı çıkaracak herhangi bir etkinlik yarattığına dair hiçbir kanıt yoktu.

 

Yukarıda açıklanan temellere dayalı olarak Komisyon, Qualcomm’un davranışının rekabet üzerinde önemli bir zararlı etkisi olduğu sonucuna varmıştır. Ayrıca Qualcomm hakkında 242 Milyon Euro para cezası uygulanmasına karar vermiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın