Avrupa Komisyonu Coroos ve Groupe CECAB hakkında, konserve sebze kartelinin parçası oldukları için 31.6 milyon Euro para cezası uygulanmasına karar verdi.

 

Avrupa Komisyonu; Coroos ve Groupe CECAB hakkında, AB Rekabet Hukuku Kuralları’nı ihlal ettikleri gerekçesiyle 31 647 000 € para cezası uygulanmasına karar verdi. Bonduelle, söz konusu karteli ortaya çıkardığı için Komisyon tarafından bu teşebbüs hakkında para cezası uygulanmadı.

Komisyon; Bonduelle, Coroos ve Groupe CECAB’ın 13 yılı aşkın süredir çeşitli konserve sebzelerin Avrupa Ekonomik Bölgesi’nde yer alan perakendecilere ve/veya yemek servisi şirketlerine tedarikinde oluşturulan kartelin parçası oldukları sonucuna vardı. Üç teşebbüs de söz konusu kartele katıldıklarını itiraf etti ve davanın kapatılması hususunda mutabık kaldı.

Kartelin parçası olan söz konusu teşebbüslerin amaçları, pazardaki pozisyonlarını korumak veya güçlendirmek, satış fiyatlarını korumak veya arttırmak, gelecekteki ticari davranışlara ilişkin belirsizlikleri azaltmak ve kendilerine avantaj sağlamak için Pazar ve ticaret şartlarını kontrol etmekti.

Bu amaçları gerçekleştirmek için söz konusu teşebbüsler, fiyatları belirledi, Pazar paylaşımı ve kota hususunda anlaştı, Pazar ve müşteri paylaşımı yaptı, ihale tekliflerini koordine etti ve ticari hassas bilgi paylaşımında bulundu.

 

İhlal, Avrupa Ekonomik Bölgesi’nin tamamını kapsamıştır ve Bonduelle için 19 Ocak 2000 – 11 Haziran 2013 arasında ve Coroos ve Groupe CECAB için 1 Ekim 2013 tarihine kadar sürmüştür.

Komisyon’un yürüttüğü soruşturma, üç ayrı anlaşmayı kapsayan tek bir ihlalin varlığını ortaya koydu:

  • Fasulye, bezelye, bezelye ve havuç gibi konserve sebzelerin özel etiket satışlarını kapsayan bir anlaşma.
  • AEB’de perakendecilere konserve mısırın özel etiket satışını kapsayan bir anlaşma.
  • Konserve sebzelerin hem kendi markalarını hem de özel etiket satışlarını (perakendecilerin markaları altında satılmaktadır) özellikle Fransa’daki perakende satış ve gıda hizmet sektörüne kapsayan bir anlaşma.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın