Avrupa Komisyonu; Bazı Şartlara Bağlı Olarak L3 Technologies’in Harris Corporation Tarafından Devralınmasını Onayladı.

Avrupa Komisyonu, ABD’de bulunan havacılık ve savunma şirketleri olan L3 Technologies’in Harris Corporation tarafından devralınmasını AB Birleşme Yönetmeliği uyarınca onayladı. Avrupa Komisyonu tarafından onay; Harris Corporation’ın küresel gece görüşü sektörünün elden çıkarılması şartına bağlı olarak verilmiştir. Her iki şirket de askeri, kolluk kuvvetleri, sivil hükümet ve ticari müşteriler için istihbarat, gözetim, keşif, iletişim ve elektronik sistem tedarikçileridir.

Komisyon, özellikle teklif edilen işlemin ilgili pazarlardaki rekabet gücü üzerindeki etkilerini incelemiştir:

  • Düşük ışıklı ortamlarda ve tamamen karanlıkta kullanıcılara (özellikle askerler ve kolluk kuvvetlerine) gelişmiş görüş sağlayan opto- elektrikli cihazlar olan gece görüş cihazları;
  • Yüksek bant genişliğine sahip, gerçek zamanlı tam hareketli videoların dron ve uçaklardan iletilmesini sağlayan portatif iletişim cihazları

Bu cihazlarla ilgili belirli pazarlarda, iki şirketin faaliyetleri EEA ‘da örtüşmektedir.

Komisyon, şirketlerin teklif edilen birleşme sonucunda EEA’da çok miktarda güvenilir rakiple yüzleşmeye devam edeceğini ve bu sebeple teklif edilen birleşmenin rekabet endişesi yaratmayacağı sonucuna varmıştır.

Komisyonun rekabet konusundaki endişelerini gidermek için şirketler, Harris Corporation’ın küresek gece görüşü işini elden çıkarmayı teklif etti.

Bu taahhütler, Komisyon’un, L3 Technologies ve Harris Corporation’ın gece görüşü cihazları ile ilgili faaliyetleri arasındaki küresel örtüşmeyi ortadan kaldırmayı hedeflemektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın