Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği Birleşme Devralma Kuralları çerçevesinde Pfizer’in Tüketici Sağlığı işkolunun GlaxoSmithKline tarafından devralınması işlemini onayladı.

GlaxoSmithKline (“GSK”) ve Pfizer’in Tüketici Sağlığı işkolu, sıklıkla reçetesiz olarak satılan tüketici sağlığı ile ilgili tıbbi ürünlerinin hem üreticisi hem de tedarikçisi olan teşebbüslerdir. Aşağıda da bu ürünler “reçetesiz (over-the-counter, OTC) tıbbi ürünler” olarak anılacaktır.

Her iki teşebbüs de Avrupa Ekonomik Bölgesinde, lokal ağrı tedavisi(jel, krem vb. ürünleri bölgesel olarak uygulanmaktadır), sistemik ağrı tedavisi(tüm vücut bazında ağrıyı hedef alan ve oral olarak alınan ürünler), grip ve soğuk algınlığı tedavisi, sindirim sistemi ile alakalı tedaviler, beslenme ve sindirim sağlığı, sakinleştirici ve uyku ilacı gibi adlandırılan alanlarda, reçetesiz tıbbi ürünler kategorisinde faaliyet göstermektedir.

Komisyon, devralma işleminin; her iki teşebbüsün de ortak faaliyet gösterdiği pazardaki rekabete etkilerini incelemiştir. Kararda, soruşturma sonucunda, söz konusu devralma işleminin lokal ağrı tedavisi ürünlerinde rekabeti azaltma sonucunu doğuracağı ve bunun da muhtemel kuvvetle Avusturya, Almanya, İrlanda, İtalya ve Hollanda da dahil olmak üzere bazı Avrupa Ekonomik Bölgesi’ne dahil ülkelerde fiyatların artmasını sonuçlayacağı endişesi duyduğu belirtilmiştir.

Komisyon, lokal ağrı tedavisi ürünleri pazarında, ürünlerin farklı format ve bileşimde olması durumuna aldırmaksızın ikame edilebilir olduğuna karar vermiştir(örneğin jel veya krem, ilaçlı veya ilaçsız).

Lokal ağrı tedavisi ürünlerinde, GSK; Avrupa Ekonomik Bölgesi’nin Volta markalı ürünleri (Voltaren, Voltadol veya Voltarol dahil) yelpazesinde reçetesiz tıbbi ürünlerin tedarikçiliğinin başını çekmektedir. Bu ürünler genel olarak ilaçlı jel, krem ya da sprey olarak satılmaktadır. Aynı zamanda ilaçlı ve ilaçsız parçalar olarak satılmaktadır. Pfizer daha çok Avrupa Ekonomik Bölgesi’nin genel olarak ilaçsız ürünlerden oluşan Thermacare markalı ürünlerinde faaliyet göstermektedir.

Teşebbüsler, Komisyon’un yukarıda bahsedilen endişelerine yönelik olarak Pfizer’in global olarak ThermaCare markası altında yürütülen lokal ağrı tedavisi işini elden çıkarmayı önermişlerdir. Bu, halihazırdaki operasyonuna katkıda bulunan veya finansal kapasitesinden ve böylece rekabetçiliğinden emin olmak için gerekli olan, ilgili tüm işletme malvarlıklarını içermektedir.

Söz konusu işletme malvarlıkları, Komisyon’un onaylayacağı bir alıcıya, bir paket olarak elden çıkarılmalıdır. Bu taahhütler, özellikle ABD’de yer alan ve ThermaCare markalı ürünlerin üretimine tahsis edilmiş üretim tesislerinin; ThermaCare ürün ve markasına bağlı bütün fikri mülkiyet haklarının ve aynı zamanda geliştirilen tüm ürünlerin elden çıkarılmasını sağlamaktadır.

Söz konusu taahhütler, lokal ağrı tedavisi kategorisinde, GSK ve Pfizer Tüketici Sağlığı İşkolunun Avrupa Ekonomik Bölgesi’nde neredeyse bütün örtüşmeleri ortadan kaldırmaktadır.

Bu sebeplerle Komisyon, taahhütlerle modifiye edilen devralma işleminin, Avrupa Ekonomik Bölgesi’nde rekabetçi endişeleri daha fazla arttırmayacağına karar verdi. Komisyon’un bu kararı, taahhütlere tam olarak uyulması şartına bağlıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın