Avrupa Komisyonu, AB Birleşme Kuralları çerçevesinde IBM tarafından Red Hat’in satın alınması işlemine kayıtsız şartsız izin verdi.

Red Hat ve IBM, her ikisi de kurumsal müşterilere bilgi teknolojileri çözümleri satan teşebbüslerdir. IBM bilgi teknolojileri çözümlerinin geniş kapsamlı bir çeşidi olan, şirket bilgi teknolojileri(IT) yazılımı, donanımı ve servisi olarak adlandırılan alanda aktifken; Red Hat’in asıl faaliyeti açık kaynak kodlu yazılımı ve destek servisidir.

Soruşturma süresince Komisyon, şu hususları inceledi:

  • Önerilen işlemin IBM ve Red Hat etkinliklerinin çakıştığı ara katman yazılımı ve sistem altyapısı yazılımı pazarları üzerindeki etkisi. Ara katman yazılımı, online ödeme vb. gibi şirket uygulama yazılımları yapmak ve bu uygulamaları yönetmek için kullanılan bir yazılımdır. Sistem altyapısı yazılımı, şirketlerin donanım uygulamalarının kullanımını (ör. Sunucular) kurumsal uygulama yazılımı üzerinden yapılandırmalarını, kontrol etmelerini, otomatikleştirmelerini ve paylaşmalarını sağlar. Komisyon, birleşen bu teşekkülün, olası tüm pazarlardaki diğer oyunculardan gelecek rekabetle karşı karşıya kalmaya devam edeceği kanaatine vardı.
  • IBM veya Red Hat, komşu pazarlarda kendi konumlarını kullandıysa, zayıf rekabet riskinin olup olmayacağı. Özellikle Komisyon, IBM’in Red Hat’in en önemli ürünü Red Hat Enterprise Linux ile birlikte çalışabilirliklerini düşürerek rakiplerinin tekliflerinin rekabet edebilirliğini önemli ölçüde azaltıp azaltmayacağını değerlendirdi. Komisyon, birleşen teşebbüslerin oluşturduğu yapının, birlikte çalışabilirliği azaltarak rakiplerini kapamak veya dışlamak için yeterli Pazar gücüne ulaşmadığı sonucuna vardı. Dahası, Red Hat’ın başarısı tarafsızlığına büyük ölçüde bağlı olduğu için, bu tarafsızlığı zayıflatan herhangi bir strateji, müşterilerin, geliştiricilerin ve ortakların açık kaynaklı çözümlere odaklanmasını değiştirerek Red Hat’ın işine zarar verebilir.
  • Birleştirilmiş kuruluşun, Red Hat’ın kaynak koduna erişimi engellemesinin olası olup olmadığı ve / veya ürünleri üzerindeki (fiili veya potansiyel) rekabeti kolaylaştırmak için belirli açık kaynaklı projelerin gelişimini etkileyip etkilemeyeceği. Komisyon, bu tür stratejilerin Red Hat ürünlerini olumsuz yönde etkileyebilecek açık kaynaklı geliştiriciler topluluğunun olumsuz olumsuz tepkilerini tetikleyeceğini tespit etti.

Ek olarak, Komisyon bu satın alma işleminin olası rekabetçi gerekçesini de not aldı. Bu, özellikle IBM’in, açık hibrit bulut çözümleri geliştirmek ve sunmak için Red Hat’in tamamlayıcı özelliklerini kullanma niyetini yansıtmaktadır. Bu, iş yüklerini kurum içi sunucular ve birden çok genel ve özel bulut arasında daha kolay değiştirebilecek kurumsal müşteriler için seçimi artıracaktır.

Bu sebeple, Komisyon söz konusu birleşme işleminin rekabetçi endişeleri herhangi bir pazarda arttırmayacağına ve kayıtsız şartsız olarak birleşmeye izin verilmesine karar verdi.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın