AB KOMİSYON KARARLARI HABERLER

AB Komisyonu tarafından 2015 yılında ABD’li çip üreticisi Qualcomm’la ilgili başlatılan ve tüketici elektronik cihazlarında kullanılan çiplerin üreticisi firmanın, piyasa bozucu davranışlar sergilediği iddiasının incelendiği  antitröst soruşturması sonuçlandırıldı.

AB Komisyonu’nun Rekabet Politikası’ndan Sorumlu Üyesi Vestager, özellikle akıllı telefonlar ve tabletlerde kullanılmakta olan LTE (Long Term Evolution) bazlı çipler alanındaki pazar hakimiyetini kötüye kullandığı gerekçesiyle Qualcomm’un 997 milyon Euro tutarında ceza ödemesine karar verildiğini açıkladı.

Qualcomm firmasının piyasa hakimiyetini kullanarak müşterilerine mali teşviklerde bulunduğu ve “yıkıcı fiyatlandırma” ile maliyetlerin altında satış yaparak rakiplerini sektörden çıkarttığı iddialarının mercek altına alındığı soruşturmada firmanın beş yıldan uzun süreyle rakiplerinin piyasaya erişimini yasadışı olarak engellediği ve böylece piyasadaki konumunu daha da güçlendirdiği sonucuna ulaşıldı. 2011 ile 2016 yılları arasında Qualcomm’un Apple’a milyarlarca dolar ödeme yaptığı, bu ödemenin sadece fiyat indirimi olmadığı, Apple’ın ürettiği tüm iPhone ve iPad’lerinde Qualcomm’un  LTE çiplerini kullanması koşuluyla yapılmış ödemeler olduğu belirtiliyor.

Qualcomm, bir süredir dünyanın en büyük LTE tabanlı çip üreticisi konumunda bulunmakta. Söz konusu çipler, akıllı telefonlar, tabletler ve mobil cihazlarda ses ve veri iletiminde kullanılıyor. Rekabetten sorumlu AB Komisyonu Üyesi Margrethe Vestager, bu araştırmayı, teknoloji firmalarının ürünleri ile rekabet ettiklerinden emin olmak için açtıklarını belirterek, “Cep telefonu ve tablet satın alan tüketicilerin paralarının karşılığını aldıklarından emin olmak istiyoruz. Etkin rekabet, inovasyonun önünü açıyor.” değerlendirmesinde bulunmuştu

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın