AB, Araç Akü Üreticilerini Kartel Faaliyetleriyle Suçluyor

Avrupa Birliği antitröst düzenleyicileri, ticari kuruluş Eurobat ve onun hizmet sağlayıcısı Kellen’ın yanı sıra otomotiv marş aküsü üreticilerinden oluşan bir konsorsiyumu akü fiyatlarını manipüle etmeyi amaçlayan bir kartel düzenlemekle suçladı.

Avrupa Komisyonu, iddia edilen kartelde yer alan beş marş aküsü üreticisinin Banner, Clarios, Exide, Elettra ve Rombat olduğunu açıkladı. Bu şirketler toplu olarak çoğu otomobilde yanmalı motorları çalıştırmak için yaygın olarak kullanılan 12 voltluk kurşun piller üretiyor. Bu piller, aydınlatma ve merkezi kilitleme sistemlerine güç sağlamak da dahil olmak üzere araçlardaki temel yedekleme işlevlerini yerine getirir.

Avrupa Komisyonu tarafından yapılan açıklamaya göre, sanıklar ‘Eurobat Premium Sistemi’ olarak bilinen bir fiyatlandırma stratejisi oluşturmak için iş birliği yaptı. Sistem, otomobil üreticileriyle yapılan fiyat görüşmelerinde yeni endekslerin oluşturulması, yayınlanması ve kullanılmasına yönelik anlaşmayı kapsıyordu. Kartelin operasyonlarının 2004’ten 2017’ye kadar uzandığı ve nihai pil fiyatının önemli bir unsurunu manipüle etmeyi amaçladığı bildirildi.

Komisyon, hem Eurobat’ın hem de hizmet sağlayıcısı Kellen’in yalnızca iddia edilen suiistimalden haberdar olmakla kalmayıp, pil üreticilerine Eurobat Premium Sistemini uygulama ve çalıştırma konusunda yardımcı olarak aktif olarak katkıda bulunduğunu iddia etmektedir. Suçlanan şirketlerden Clarios, devam eden soruşturmalar ve hukuki işlemler hakkında yorum yapmaktan kaçınarak, “Herhangi bir maddi riske maruz kaldığımıza inanmıyoruz. Soruşturmalarda yetkililerle işbirliği yapıyoruz.” Avrupa Birliği’nin rekabet uygulayıcısının bu iddialarla ilgili soruşturmasını sürdürmesi bekleniyor; bu durum, suçlu bulunması halinde ilgili şirketler için potansiyel olarak para cezalarına ve yasal sonuçlara yol açabilir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın