Sabancı ve E.ON’un ortaklığıyla faaliyet gösteren Enerjisa Enerji A.Ş., İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş., Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş., Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş., Enerjisa İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Perakende Satış A.Ş., Enerjisa Başkent Elektrik Perakende Satış A.Ş. ve Enerjisa Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş. Hakkında İdari Para Cezası Verilmesine Karar Verildi.

 

Kurumdan yapılan yazılı açıklamada; Enerjisa Enerji A.Ş., İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş., Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş., Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş., Enerjisa İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Perakende Satış A.Ş., Enerjisa Başkent Elektrik Perakende Satış A.Ş. ve Enerjisa Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş.’nin 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik olarak yürütülen soruşturmanın  sonucunda; toplanan tüm delil, bilgi ve belgeler, düzenlenen rapor, yazılı savunmalar ve sözlü savunma toplantısında yapılan açıklamalar değerlendirilerek karara varıldığı açıklanmıştır. 2017 mali yılı sonunda oluşan ve Kurul tarafından belirlenen yıllık gayri safi gelirleri üzerinden;

– Enerjisa İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Perakende Satış A.Ş.’ye 32.812.761,75 TL,

– Enerjisa Başkent Elektrik Perakende Satış A.Ş.’ye 38.499.247,43 TL

– Enerjisa Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş.’ye 61.119.007,99 TL

– İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş’ye 10.630.720,95 TL

idari para cezası verilmesine oybirliği ile karar verildiğini bildirdi.

Böylece toplam 4 şirkete 143 milyon 61 bin 735 lira ceza uygulandı. Kurul, ayrıca bu şirketlerin rekabet ihlali niteliğindeki uygulamalarının sonlandırmasını  istedi.

 

Rekabet Kurumu, son dönemlerde elektrik sektöründe yürüttüğü soruşturmalarla bu sektörde daha aktif olacağını gösterdi. İlk olarak emsal niteliği taşıyan CK Akdeniz soruşturması sonucunda çıkan toplam 38 milyon TL’lik  para cezası ve  devam eden  ADM elektrik soruşturması  ile   Kurum, bu sektörde  ciddi rekabet endişesi taşıdığını ve ilerleyen dönemlerde de  bu sektörde yeni soruşturmalar ile karşılaşabileceğimizi bizlere göstermiş oldu.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın