Komisyondan, Amazon’a Halka Açık Olmayan Bağımsız Satıcı Verilerinin Kullanımı İle İlgili İtiraz Ve E-Ticaret Uygulamaları İçin Soruşturma.

 

Avrupa Komisyonu, Amazon’u çevrimiçi perakende pazarlarında rekabeti bozarak AB antitröst kurallarını ihlal ettiği yönündeki ön görüşünden haberdar etti. Komisyon, Amazon’un kendi pazar yerinde satış yapan bağımsız satıcıların kamuya açık olmayan iş verilerine sistematik olarak kullanarak, Amazon’un bu üçüncü taraf satıcılarla doğrudan rekabet eden kendi perakende işinin yararına rekabeti engelleyip engellemediğini araştıracak.

Bilindiği gibi Amazon hem kendi markası üzerinden hem de üçüncü taraf satıcılar ile e-ticaret imkanı sunan bir çevrimiçi pazar yeri.  Pazar yeri hizmet sağlayıcısı olarak Amazon, sipariş edilen ve sevk edilen ürün sayısı, satıcıların pazardaki gelirleri, satıcıların tekliflerine yapılan ziyaret sayısı, ilgili veriler gibi üçüncü taraf satıcıların kamuya açık olmayan iş verilerine erişebilmekte. Ancak bu bilgilerin aynı pazar yerinde rekabet eden Amazon tarafından kendi yararına kullanılmaması gerekmektedir.

Komisyon ayrıca, Amazon’un kendi perakende tekliflerine ve Amazon’un lojistik ve teslimat hizmetlerini kullanan pazar satıcılarına uyguladığı  olası ayrımcı davranışlarına ilişkin ikinci bir resmi rekabet soruşturması başlattı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın