Kardemir Karabük Demir Çelik San. ve Tic. A.Ş., Çağ Çelik Demir ve Çelik Endüstri A.Ş., Çelsantaş Çelik Mamulleri San. ve Tic. A.Ş., Yolbulan Demir San. ve Tic. A.Ş. ve Yolbulanlar Nakl. ve Tic. A.Ş. Hakkında Yürütülen Soruşturma Sonuçlandı.

 

Kardemir Karabük Demir Çelik San. ve Tic. A.Ş., Çağ Çelik Demir ve Çelik Endüstri A.Ş., Çelsantaş Çelik Mamulleri San. ve Tic. A.Ş., Yolbulan Demir San. ve Tic. A.Ş. ve Yolbulanlar Nakl. ve Tic. A.Ş.’nin demir çelik piyasasında gerçekleştirdiği çeşitli faaliyetlerle 4054 sayılı Kanun’un 4., 6. ve 7. maddelerini ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik olarak yürütülen soruşturma tamamlandı.

Soruşturma, konuya ilişkin olarak verilen şikayetin reddi ve soruşturma açılmaması yönündeki 27.01.2011 tarihli ve 11-06/101-34 sayılı Kurul kararının, Danıştay tarafından iptal edilmesi üzerine başlatılmıştı.

Rekabet Kurulu tarafından yargı kararında işaret edilen hususlar da göz önünde bulundurularak yürütülen soruşturma sonucunda alınan 07.09.2017 tarihli kararda; Kardemir Karabük Demir Çelik San. ve Tic. A.Ş., Çağ Çelik Demir ve Çelik Endüstri A.Ş., Çelsentaş Çelik Mamulleri San. ve Tic. A.Ş., Yolbulan Demir San. ve Tic. A.Ş. ve Yolbulanlar Nakl. ve Tic. A.Ş.’nin 4054 sayılı Kanun’un 4. ve 6. maddelerini ihlal etmediklerine, dolayısıyla aynı Kanun’un 16. maddesi uyarınca adı geçen teşebbüslere idari para cezası uygulanmasına gerek olmadığına, Yolbulan, Güleç ve Yücel gruplarının Kardemir Karabük Demir Çelik San. ve Tic. A.Ş. üzerinde ortak kontrol tesis etmek suretiyle gerçekleştirdikleri devralma işleme ilişkin olarak 4054 sayılı Kanun’un 7. ve 11. maddeleri çerçevesinde herhangi bir işlem tesis edilmemesine karar verildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın