İtalyan Binicilik Sporları Federasyonu(FISE) Hakkında 450 Bin Euro Para Cezası Uygulanmasına Karar Verildi.

8 Ekim 2019’da İtalyan Rekabet Otoritesi, Haziran 2011’de verilen bir kararla zorunlu hale getirilen taahhütlerini yerine getirmediğini ve 102. Maddeyi ihlal ederek kötüye kullanıldığını tespit ederek, İtalya Binicilik Sporları Federasyonu (FISE) hakkında yürütülen soruşturmayı sonlandırdı.

Özellikle FISE, sürme ve atlama gösterisine ilişkin amatör binicilik yarışmalarının organizasyon kapsamını sınırlamayı amaçlayan, kötüye kullanmaya elverişli bir strateji uyguladı.

Daha da derinine inilecek olursa, İtalyan Rekabet Otoritesi, söz konusu rekabet karşıtı stratejinin söz konusu teşebbüs tarafından daha kısıtlayıcı yeni kurallar kabul edilerek; teşebbüs tarafından amatör etkinliklerin(İtalyan Rekabet Otoritesinin rekabetçi olduğunu ileri sürdüğü) yapılmasını önlemek amacıyla uyarı e-mailleri (kulüplere, spor tanıtım kuruluşlarına vb.) gönderilerek ve spor tanıtım kuruluşları veya diğer amatör ve rekabetçi spor aktivitelerini yürüten spor şirketleri ile anlaşmalar imzalamayarak başarısızlık yaratmakla yürüttüğünü ortaya koydu.

Bu sayede FISE, amatör etkinliklerin yürütülebilmesi ihtimalini önemli ölçüde kısıtlamakta ve ciddi ölçüde rakiplerinin faaliyet alanlarını ve kendi faaliyet alanını genişletmek ihtimalini sınırlandırmaktadır.

Binicilik faaliyetlerinin yürütülmesini garantilemeyi amaçlayan taahhütlere uyulmaması ve FISE’nin rakipleri karşısında tespit ettiği kötüye kullanımı, rekabet kurallarının ciddi şekilde ihlal edildiği kabul ediğinden; Kurum bu nedenle Federasyon hakkında 450.000 Euro para cezası uygulanmasına karar verdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın