Hollanda, Samsung’a Fiyat Sabitleme Nedeniyle 47 Milyon Dolar Ceza Verdi

 

 

Hollanda Rekabet Gözlemcisi (ACM) yaptığı açıklamada, elektronik üreticisi Samsung’un Hollanda’da fiyat sabitlemesi nedeniyle 40 milyon Euro (46,9 milyon ABD Doları) para cezasına çarptırıldığını bildirdi.

Piyasa düzenleyicisi, Samsung’un Hollanda’daki televizyonlarının fiyatlarını yıllardır, perakendecileri Samsung’un tercih ettiği piyasa fiyatının altında satıyorlarsa fiyatlarını yükseltmeye teşvik ederek artırdığını belirtti.

ACM, bu uygulamanın Hollanda’daki en büyük yedi çevrimiçi elektronik mağazası arasındaki rekabeti baltaladığını ve Samsung’un ilgili tüm perakendecilere rakiplerinin de onun fiyatlandırma politikasını izleyeceğini açıkça belirttiğini belirtti.

Düzenleyici tarafından elde edilen belgelere göre Samsung, rakipleri TV’lerin çok ucuza satılmasından şikayet ederse perakendecilere de ulaştı.

ACM, “Samsung’un tavsiyesi bireysel ve sonuçsuz değildi” dedi. “Davranışı rekabeti bozdu ve tüketiciler için fiyatları yükseltti.”

 

Samsung, perakendecileri asla fiyat tavsiyesini kullanmaya zorlamadığını ve mağazaların kendi stratejilerini belirlemekte her zaman özgür olduğunu ileri sürerek cezaya itiraz edeceğini belirtti. Ancak düzenleyici, Samsung’un fiyatları etkileme çabalarının normal rehberliğin çok ötesine geçtiğini ve aslında televizyonlarının piyasa fiyatlarını yapısal olarak belirlemenin bir yolu olduğunu bilmesi gerektiğini belirtti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın