Dünyadan Kısa Kısa

Hollanda Rekabet Otoritesi, Telegraaf Media Grubunun Mediahuis tarafından devralınmasına onay verdi. 

Hollanda Rekabet Otoritesi, Telegraaf Media Grubu’nun Belçika menşeili yayın şirketi Mediahuis tarafından devralınması işlemine onay verdi.

Danimarka Rekabet Otoritesi, Avrupa Kampçılık Anahtar kartlarının satışı çerçevesindeki yatay anlaşmaları rekabeti kısıtlayıcı buldu.

Danimarka Rekabet Otoritesi, Danimarkalı “Campingrådet” isimli teşebbüs birliğinin; Avrupa Kampçılık Anahtar kartlarının Danimarka’da bulunan 446 kamp alanı işletmesi üzerinden satımına ilişkin fiyat tespiti uygulamaları ile söz konusu kamp alanı işletmelerinin sadece ilgili kartları geçerli giriş kartı olarak kabul edeceğine dair kararlarını rekabeti amaç yönünden kısıtlayıcı olarak nitelendirdi.

Danimarka Rekabet Otoritesi, çatı suntaları pazarındaki anlaşmaları rekabete aykırı buldu.

Danimarka Rekabet Otoritesi, çatı suntası pazarındaki iki üretici ile (Icopal Danmark ApS ve Nordic Waterproofing A/S) iki teşebbüs birliğinin (Ziftli Su Geçirmez Yalıtım Malzemeleri Üreticileri Birliği ve Danimarka Çatı Kaplama Danışma Kurulu) aralarında mevcut ve potansiyel rakiplerini piyasa dışına itmek ve ürün tedarikini sınırlandırmak amacıyla anlaşmalar ve/veya uyumlu eylemlerde bulunduğunu tespit etti.

Danimarkalı Olympus Danmark A/S şirketi, yeniden satış fiyatının belirlenmesi uygulaması neticesinde gerçekleşen uzlaşma kapsamında ceza ödedi.

Olympus Danmark A/S, Danimarka Rekabet Kanunu’nun 6. Bölümünde yer alan yeniden satış fiyatının belirlenmesine yönelik kuralın ihlali nedeniyle maruz kaldığı para cezasının ödenmesi hususunda Danimarka Rekabet Otoritesi ile uzlaşma görüşmelerinde bulundu. Buna göre, Olympus Danmark A/S 3,600,000 DKK (484,000 €) tutarında para cezası ödemeyi kabul etti.

Alman Rekabet Otoritesi Isıtma ve Su Sayaçlarının Ölçümüne İlişkin Sektör Raporunu kamuoyuna sundu.

Alman Rekabet Otoritesi yayınladığı sektör raporunun nihai versiyonunda, sayaç ölçme hizmetlerinin sunulmasına ilişkin rekabetin teşvik edilmesi amacıyla birtakım önlemler alınmasının uygun olacağını belirtti.

ABD Rekabet Otoritesi, Ahşap Kaplama Tesislerinin Axalta’ya satılması şartıyla Sherwin-Williams’ın Valspar’ı devralmasına izin verdi.

Sherwin-Williams şirketi; ABD Rekabet Otoritesinin, Valspar şirketinin 11.3 milyar US doları tutarındaki satın alınması işleminin rekabete aykırı olduğu yönündeki bulgularına karşı, Valspar’ın Kuzey Amerika’daki Endüstriyel Ahşap Kaplama Tesislerini Axalta Coating Systems Ltd’e satmayı kabul etti. Sherwin-Williams’ın Valspar’ı satın alması, aynı zamanda sektördeki en büyük üç endüstriyel ahşap kaplama üreticisinden ikisinin birleşmesi anlamına geliyor.

Kanada Rekabet Otoritesi ile Japonya Rekabet Otoritesi sınır ötesi rekabet kurallarının uygulanmasına yönelik işbirliğini geliştirme kapsamında bir araya geldi.

İki taraf arasındaki işbirliğinin geliştirilmesine yönelik anlaşma; rekabet kurallarının uygulanması hususundaki bilgi değişimi için daha iyi bir işbirliği, uyum ve iletişim ortamı sağlıyor.

Çin – ABD Ekonomik ve Ticari İlişkiler Hakkında Araştırma Raporu resmi olarak yayınlandı.

Raporda, Çin – ABD arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilere dair genel bir tanım yapılmakla beraber, iki yönlü ticaret ve ekonomik işbirliği neticesinde tarafların menfaatleri incelendi. Ayrıca, karşılıklı ticari ve ekonomik ilişkilerin iç içe geçmiş durumu ortaya konarak, tarafların uyuşmazlıklarla iyi başa çıkabilmesi, farklı talepleri kontrol edebilmesi ve pratik işbirliğini geliştirmesi gerektiği görüşlerine yer verildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın