DÜNYADAN HABERLER Alman Rekabet Otoritesi Bundeskartellamt Google ve Eyeo Arasındaki Beyaz Liste Anlaşmasına Karşı Yürütülen Soruşturma Sözleşmede Yapılan Değişiklikler Üzerine Sonlandırıldı.

Alman Rekabet Otoritesi Bundeskartellamt,  Avusturya Rekabet Otoritesi ile işbirliği içinde, Google Inc., Mountain View/ USA ve Eyeo GmbH, Köln( Almanya) şirketlerine karşı Rekabet Kurallarına aykırı sözleşmeleriyle ilgili olarak idari işlem başlattı.Soruşturma, şirketler arasında, Eyeo’nun bağımsız girişimci reklam engelleme faaliyetini başlangıçta önemli ölçüde kısıtlayan sözde “beyaz liste sözleşmesi “nde değişiklik yapıldıktan sonra sona erdirildi.

 

“Adblock Plus” adı altında Eyeo, reklamların kullanıcılar tarafından ziyaret edilen web sitelerinde görünmesini engellemek için standart web tarayıcılarına entegre edilebilecek programlar sunmaktadır.Şirket, reklamverenlere ve reklam pazarlamacılarına belirli reklamları reklam engelleme sürecinden hariç tutma imkanı sunmaktadır (Beyaz liste). Bu reklamların “kabul edilebilir reklamlar” kriterlerini karşılaması için reklamların kullanıcının bakış açısına daha az müdahaleci olarak tanımlanması gerekmektedir.Eyeo, beyaz liste hizmeti için daha büyük reklamverenlerden ve reklam pazarlamacılarından ücret talep etmektedir. Ayrıca bu hizmet için Google ile bir sözleşme imzalamıştır. Tarafların sözleşmeyi değiştirmesi üzerine iki rekabet otoritesi soruşturmayı sonlandırma kararı almıştır.

 

Federal Trade Commission(FTC) Staples Inc.’in Ofis Tedarik Ürünleri Toptancısı Essendant Inc.’i Devralması İşlemine Bazı Şartlar Öngördü.

 

Staples, ABD’deki ofis ürünlerinin dikey olarak en büyük entegre satıcısıdır ve ABD’deki yalnızca iki perakende ofis tedarik süpermarketinden bir tanesidir. Essendant; teknoloji ürünlerinin, ofis mobilyalarının, endüstriyel ve otomotiv ürünlerinin satışı dahil olmak üzere, ofis ürünlerinin en büyük toptancı distribütörüdür.

 

Bu devralma sonucunda Staples, Essendat’ın bayi müşterileri ve Staples’in son müşterisinin işi için bir satıcıya teklif verirken teklif edeceğinden daha yüksek fiyatlar sunmasına izin verebilecek olan ticari müşterilere ve ticari olarak hassas iş bilgilerine erişebilecektir.

 

Önerilen sözleşme , Essendant’dan satın alan bayilerin ticari olarak hassas bilgilerine, bu bayilerin müşterileri hakkındaki bilgileri de dahil olmak üzere, yalnızca toptan satış işlevlerini gerçekleştirecek Staples çalışanlarına erişimini sınırlayacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın