Birleşme & Devralma ve Muafiyet Haberleri

DORAK HIS Otelcilik ve Tic. A.Ş.

Dorak Turizm ve Gayrimenkul Yatırımları Holding A.Ş.’nin tek kontrolünde olan  DORAK HIS Otelcilik ve Tic. A.Ş.’nin, Dorak Turizm ve Gayrimenkul Yatırımları Holding A.Ş. ve H.I.S Hotel Holdings Co. Ltd.’nin ortak kontrolüne geçmesi işlemine izin verildi.

Tarkett Aspen Zemin Kaplamaları Ticaret A.Ş.

Tarkett Aspen Zemin Kaplamaları Ticaret A.Ş.’nin tek kontrolünün Tarkett GDL SA tarafından devralınması işlemine izin verildi.

Adel Kalemcilik Tic. ve San. A.Ş.

Adel Kalemcilik Tic. ve San. A.Ş. ile bayileri arasında imzalanacak Bayilik Sözleşmesi’nin 2002/2 sayılı Dikey Anlaşmalara İlişkin Grup Muafiyeti Tebliği kapsamında grup muafiyetinden yararlandığına karar verildi.

ENERCON Rüzgar Enerji Santrali Kurulum Hizmetleri Ltd. Şti.

T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile ENERCON Rüzgar Enerji Santrali Kurulum Hizmetleri Ltd. Şti. arasında akdedilecek Rüzgâr Enerjisine Dayalı Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları ve Bağlantı Kapasitelerinin Tahsisine İlişkin Sözleşme’ye, 4054 sayılı Kanun’un 4, 6 ve 7. maddelerine aykırılık teşkil etmediğine ve bu sebeple, aynı Kanun’un 8. maddesi çerçevesinde menfi tespit belgesi verilmesine karar verildi.

Türkiye Bankalar Birliği

Türkiye Bankalar Birliği tarafından hazırlanan Finansal Yeniden Yapılandırma Çerçeve Anlaşması’na (Küçük Ölçekli Uygulama), rekabetçi sürecin sağlanmasına yönelik esasların dikkate alınması suretiyle iki yıl süre ile bireysel muafiyet tanınmasına karar verildi.

Enerjisa Üretim Santralleri A.Ş.

T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Enerjisa Üretim Santralleri A.Ş. arasında akdedilecek Rüzgâr Enerjisine Dayalı Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları ve Bağlantı Kapasitelerinin Tahsisine İlişkin Sözleşme’ye, 4054 sayılı Kanun’un 4, 6 ve 7. maddelerine aykırılık teşkil etmediğine ve bu sebeple, aynı Kanun’un 8. maddesi çerçevesinde menfi tespit belgesi verilmesine karar verildi.

Shell Petrol A.Ş.

Shell Petrol A.Ş. ile 15 bayisi arasında imzalanan/imzalanacak olan “LNG Yatırım ve İşletme Protokolü”ne (Küçük Ölçekli Uygulama), 12 yıl süre ile bireysel muafiyet tanınmasına karar verildi.

 

Kaleseramik Çanakkale Kalebodur Seramik Sanayi A.Ş.

Kaleseramik Çanakkale Kalebodur Seramik Sanayi A.Ş. ile bayileri arasında imzalanması öngörülen Yetkili Satıcılık Sözleşmesi’nin 2002/2 sayılı Dikey Anlaşmalara İlişkin Grup Muafiyeti Tebliği kapsamında grup muafiyetinden yararlandığına karar verildi.

Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin, motorlu araçlara yönelik yedek parça dağıtımı ile bakım ve onarım hizmetinin sunulmasına ilişkin olarak nitel seçici dağıtım sistemi üyeleri ile akdettiği;

 • After Market Yetkili Satıcılık Sözleşmesi,
 • Otomotiv Servis Ekipmanları Yetkili Satıcılık Sözleşmesi,
 • Bosch Car Service Sözleşmesi,
 • Çoklu Bosch Car Service Sözleşmesi,
 • Bosch Diesel Service Sözleşmesi,
 • Bosch Diesel Center Sözleşmesi ve Bosch Test Ekipmanı Servis Sözleşmesi’ne 4054 sayılı Kanun’un 5. maddesi çerçevesinde bireysel muafiyet tanınmasına karar verildi.

Türkiye Liman İşletmecileri Derneği İktisadi İşletmesi

Türkiye Liman İşletmecileri Derneği İktisadi İşletmesinin yönetim kurulu kararı çerçevesinde;

 • Gemi kabul ve personel sayısı bilgilerinin paylaşımına 4054 sayılı Kanun’un 8. maddesi uyarınca menfi tespit belgesi verilmesine,
 • Bununla birlikte limanlarda elleçlenen yüklerin belirlenmiş yük gruplarına ve ihracat-ithalat-kabotaj-transit gibi bazı genel nitelikteki alt kırılımlara göre adetleri verisinin paylaşımına,

Geciktirme süresinin iki ay olarak düzenlenmesi şartıyla beş yıl süreyle bireysel muafiyet tanınmasına karar verildi.

Türkiye Garanti Bankası A.Ş.-Türk Hava Yolları A.O.

Türkiye Garanti Bankası A.Ş. ile Türk Hava Yolları A.O. arasında imzalanan “THY Frequent Flyer Programı Miles&Smiles Kredi Kartı İşbirliği Sözleşmesi”ne 5 (beş) yıl süre ile bireysel muafiyet tanınmasına karar verildi.

Merck Sharp Dohme İlaçları Ltd. Şti.-İnci Ecza Deposu Tic. Ltd. Şti.- Benzol Ecza Deposu İlaç San. ve Tic. Ltd. Şti.

Merck Sharp Dohme İlaçları Ltd. Şti.’nin İnci Ecza Deposu Tic. Ltd. Şti. ile yaptığı sözleşmenin;

 • Esmeron ve Cancidas ürünleri bakımından 2002/2 sayılı Dikey Anlaşmalara İlişkin Grup Muafiyeti Tebliği kapsamında grup muafiyetinden, –
 • Bridion ve Cubicin ürünleri bakımından ise bireysel muafiyetten yararlandığına;

Merck Sharp Dohme İlaçları Ltd. Şti.’nin Benzol Ecza Deposu İlaç San. ve Tic. Ltd. Şti. ile yaptığı sözleşmeye ise sözleşmeye konu tüm ürünler bakımından bireysel muafiyet tanınmasına,

karar verildi.

Roche Diagnostics Turkey A.Ş.

Roche Diagnostics Turkey A.Ş. ile bayileri arasında imzalanan veya imzalanacak olan Bayilik Sözleşmesi’nin 2002/2 sayılı Dikey Anlaşmalara İlişkin Grup Muafiyeti Tebliği kapsamında grup muafiyetinden yararlandığına karar verildi.

Astellas Pharma İlaç San. ve Tic. A.Ş. -Öz-Sel Ecza Depoları Ticaret ve Pazarlama A.Ş.

Astellas Pharma İlaç San. ve Tic. A.Ş. ile Öz-Sel Ecza Depoları Ticaret ve Pazarlama A.Ş. arasında imzalanan Münhasır Depo Sözleşmesi’nin;

 • Flomax ve Advagraf ürünleri bakımından 2002/2 sayılı Dikey Anlaşmalara İlişkin Grup Muafiyeti Tebliği kapsamında grup muafiyetinden yararlandığına,
 • Prograf, Vesicare, Mycamine, Xtandi, Betmiga ve Eligard ürünleri bakımından anılan Sözleşme’ye 4054 sayılı Kanun’un 5. maddesi kapsamında bireysel muafiyet tanınmasına karar verildi.

DMV-Fonterra Excipients GmbH&Co KG

DMV-Fonterra Excipients GmbH&Co KG’nin CVC Capital Partners SICAV-FIS S.A. tarafından ortak kontrolünün devralınması işlemine izin verildi.

Medek Medikal Ürünler ve Sağlık Hizmetleri A.Ş.

Medek Medikal Ürünler ve Sağlık Hizmetleri A.Ş.’nin CooperSurgical Holdings Ltd. aracılığıyla CooperSurgical, Inc. tarafından tek kontrolünün devralınması işlemine izin verildi.

HDI Sigorta A.Ş.-Alternatif Bank A.Ş.-Alternatif Finansal Kiralama A.Ş.

Alternatif Bank A.Ş. ve Alternatif Finansal Kiralama A.Ş. ile HDI Sigorta A.Ş. arasında akdedilen “Hayat-Dışı Sigorta İçin Süreli Acentelik Sözleşmesi”nin 2002/2 sayılı Dikey Anlaşmalara İlişkin Grup Muafiyeti Tebliği kapsamında grup muafiyetinden yararlandığına karar verildi.

Azur Havacılık A.Ş.İzne Tâbi Olmayan / Kapsam Dışı

Azur Havacılık A.Ş.’nin tek kontrolünün ATG Yönetim Danışmanlığı Organizasyon Turizm İnşaat Taşımacılık San. ve Tic. A.Ş. tarafından devralınması işleminin izne tabi olmadığına(kapsam dışı olduğuna) karar verildi. Kurulun buna ilişkin kararları gerekçeli olarak yayınlanmamaktadır.

Allied Universal Topco LLC

Warburg Pincus LLC ve Wendel SE’nin bağlı şirketleri tarafından ortaklaşa kontrol edilen Allied Universal Topco LLC’nin ortak kontrolünün, hisse devri ve sermaye artırımı işlemleri ile Warburg Pincus LLC ve Caisse de Dépôt et Placement du Québec tarafından devralınması işlemine izin verildi.

Johnson Controls Autobatterie GmbH & Co. KGaA

Johnson Controls Autobatterie GmbH & Co. KGaA’nın tek kontrolünün nihai olarak Brookfield Asset Management Inc. tarafından devralınması işlemine izin verildi.

Cinven Capital Management (VI) General Partner Limited

H.L. Barentz B.V.’nin ortak kontrolünün nihai olarak Cinven Capital Management (VI) General Partner Limited ve Stichting Barentz Beheer tarafından dolaylı olarak devralınmasına izin verildi.

Primetals Technologies, Limited

Primetals Technologies Limited’in tek kontrolünün, Primetals Technologies Limited’i hâlihazırda ortak kontrol eden Mitsubishi Heavy Industries Ltd. tarafından, iştiraki Mitsubishi-Hitachi Metals Machinery, Inc. aracılığıyla devralınmasına izin verildi.

Ingersoll-Rand U.S. HoldCo, Inc

Ingersoll-Rand U.S. HoldCo, Inc.’nin tek kontrolünün Gardner Denver Holdings, Inc. tarafından devralınması işlemine izin verildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın