AVRUPA’DAN HABERLER

 

Komisyon EssilorLuxottica tarafından GrandVision’un devralınması işlemi hakkında soruşturma başlattı.

Avrupa Komisyonu, GrandVision’un EssilorLuxottica tarafından devralınması işlemi hakkında, Avrupa birliği Birleşme/Devralma Kuralları çerçevesinde değerlendirme yapmak amacıyla soruşturma başlattı. Komisyon, söz konusu devralma işleminin optik lens ve gözlük tedariki toptan pazarında ve aynı zamanda optik ürünlerin perakende satışı pazarında rekabeti azaltacağından endişe etmekteydi.

Söz konusu devralma işlemi, optik endüstrisindeki iki lider teşebbüsün birleşmesine sebep olacaktı. EssilorLuxottica; Avrupa ve Dünya’nın geri kalanının en bütük optik lens ve gözlük tedarikçisidir. Ve aynı zamanda portföyü içinde –Ray Ban ve Oakley gibi teşebbüsler tarafından- marka anlamında iyi bilinen ve tanınan bir teşebbüstür.

EssilorLuxottica, -çoğunlukla Avrupa Birliği ve İtalya’da- perakende dağıtım pazarında faaliyet göstermektedir. GrandVision de aynı zamanda global anlamda gözlük perakendecisidir. GrandVision, GrandOptical ve Pearle gibi Avrupa’nın en büyük perakende zincirlerinden bazılarını işletmektedir. EssilorLuxottica kendi ürünlerini GrandVision gibi son tüketiciye tekrar satış gerçekleştiren optik perakendecilere satmaktadır.

Komisyonun ilk pazar araştırması, özellikle EssilorLuxottica’nın optik ürünlerin, özellikle lenslerin ve gözlüklerin toptan satışındaki güçlü pazar konumunun ve GrandVision’ın bu ürünlerin perakende dağıtımındaki lider mevcudiyetinin birleşimi ile ilgili çeşitli sorunları gündeme getirdi.

Bu aşamada Komisyon, işlemin optik ürünler için perakende pazarlarında rekabetin azaltılmasına yol açabileceğinden endişe duymaktadır. Özellikle, derinlemesine soruşturmasında Komisyon şunları değerlendirecektir:

–          EssilorLuxottica’nın lens ve gözlük Pazarındaki güçlü konumunu, fiyatları yükseltmek veya GrandVision’un rekabetçi perakendecilerinin tedariki koşullarını aşağı çekmek için kullanıp kullanmayacağı,

–          Özellikle EssilorLuxottica ve GrandVision’un rekabet ettiği ülke ve alanlarda, söz konusu iki teşebbüsün birlikte faaliyetlerinin etkileri,

–          birleştirilen kuruluşun rakip lens veya gözlük tedarikçilerinin Avrupa’daki en büyük optik ürün dağıtım ağını ve rakip tedarikçiler için önemli bir çıkışı oluşturan GrandVision mağazalarına erişimini sınırlayıp sınırlayamayacağı.

Komisyon, optik endüstrisinin rekabetçi ortamındaki bu tür değişikliklerin, artan fiyatlar veya nihai tüketiciler için optik ürün seçiminin azaltılması gibi rekabet üzerinde olumsuz etkilere yol açıp açmayacağını araştıracaktır. İşlem 23 Aralık 2019 tarihinde Komisyona bildirildi. EssilorLuxotica ve GrandVision, Komisyon’un ön endişelerini ele almak için ilk soruşturma sırasında taahhüt vermemeye karar verdiler. Komisyonun şimdi 22 Haziran 2020 tarihine kadar bir karar alması için 90 iş günü var.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın