Almanya Rekabet Otoritesi Amazon’a Soruşturma Açtı

ARCHIV - 29.11.2017, Baden-Württemberg, Pforzheim: Ein Amazon Logo, aufgenommen am Logistikzentrum Pforzheim. (zu dpa «Gericht verhandelt Streit um Streiks auf dem Amazon-Betriebsgelände» vom 20.11.2018) Foto: Uli Deck/dpa +++ dpa-Bildfunk +++ | Verwendung weltweit

 

Almanya Rekabet Otoritesi ABD e-ticaret devi Amazon’un hakim durumunu kötüye kullanıp kullanmadığına  dair yeni bir soruşturma başlattığını duyurdu.  Federal Kartel Ofisi yaptığı açıklamada, “İlk adımda, Amazon’un rekabet için olağanüstü, pazarlar arası önemi olup olmadığına bakıyoruz” dedi. Otorite,  hakim durumun kötüye kullanılmasının tespit edilmesi halinde, dijital şirketler için getirilen yeni kuralların, rekabete aykırı davranışları daha erken bir aşamada yasaklamasına izin vereceğini belirtti.

Almanya’nın dijital şirketlere yönelik antitröst yasalarında bu yılın başlarında yürürlüğe giren değişiklikler, Kartel Ofisine bazı şirketlerin hakim konumlarını belirleme ve yasaklama konusunda daha fazla güç veriyor. Bonn merkezli otorite, Amazon’un fiyat kontrol mekanizmalarına ve sitesinde satış yapan üçüncü taraf tüccarlarla ilişkilerine karşı halihazırda soruşturma açtı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın