AB Rekabet Otoriteleri Çeşitli Ülkelerde Otomobil Şirketlerine Baskın Yaptı

 

 

AB üyesi çeşitli ülkelerde otomotiv endüstrisinde faaliyet gösteren bir kaç şirkete kartel   kurallarını ihlal etmiş olabilecekleri nedeniyle baskın düzenlendi. Avrupa Komisyonu, belirli isimlerden söz edilmemesine rağmen, şirketlere bilgi talepleri gönderdiğini de söyledi. AB rekabet uygulayıcısı yaptığı açıklamada, “Teftişler ve bilgi talepleri, atık olarak kabul edilen ömrünü tamamlamış arabaların ve kamyonetlerin toplanması, işlenmesi ve geri kazanılmasıyla ilgili olası bir gizli anlaşma ile ilgilidir.” açıklamasında bulundu. Alman otomobil üreticisi BMW, bir bilgi talebi aldığını ve yanıt vereceğini söyledi. Mercedes Benz, AB düzenleyicisine ve İngiltere’nin Rekabet ve Piyasalar Otoritesine “pişmanlık başvurusunda bulunan bir teşebbüs” olarak bilgi verdiği için para cezasına çarptırılmayı beklemediğini söyledi.

AB kartel kurallarını ihlal ettiği tespit edilen şirketler, küresel cirolarının yüzde 10’una kadar para cezasına çarptırılıyor.

İngiltere’nin rekabet gözlemcisi Rekabet ve Piyasa Otoritesi (CMA) geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada, bir dizi otomobil üreticisi ve bazı endüstri kuruluşlarını içeren eski veya atılan araçların geri dönüşümüyle ilgili şüpheli rekabet karşıtı davranışlarla ilgili bir soruşturma başlattığını aktarmıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın