AB KOMİSYONU KARARLARI

AB Komisyonu Tokai Rika, Takata, Autoliv, Toyoda Gosei ve Marutaka şirketlerini kartel oluşturarak rekabet kurallarını ihlal ettikleri gerekçesiyle toplamda 34 milyon Euro para cezasına hükmetti.

AB Komisyonu, emniyet kemeri, hava yastığı ve direksiyonda kartel oluşturdukları gerekçesi ile 5 Japon firmasına toplamda 34 milyon avro para cezası verdi.Avrupa Birliği’ndeki rekabet politikasını denetleyen Komisyon, 2004-2010 yılları arasında Toyota, Suzuki ve Honda’nın tedarikçilerinin fiyatları ve pazarları koordine ettikleri, hassas bilgi paylaşımında bulundukları ve bu konuda dört ayrı kartel oluşturduklarını tespit etti.Takata 12,7 milyon avro, Toyoda Gosei 11,3 milyon avro, Autoliy 8,1 milyon avro, Tokai Rika 1,8 milyon avro ve Marutaka’ya 156 bin avro ve Marutaka’ya 156 bin avro para cezasnın verildiği açıklandı. Komisyonun verdiği karar 2011 yılının Haziran ayında yapılan soruşturmaya dayanıyor.

Komisyon’un rekabet politikası sorumlusu Margrethe Vestager, konu hakkında yaptığı açıklamada “Emniyet kemerleri ve hava yastıkları Avrupa’daki bütün araçlarda temel gereksinimdir ve her gün yüzlerce insanın canını kurtarmaktadır. Cezalandırılan bu beş tedarikçi, bu tamamlayıcı parçaların satışından elde ettikleri karı maksimize etmeye çalıştıklarını kabul ettiler. Bu davranış ise Avrupa’daki otomobil üreticilerinin maliyetlerini arttırarak tüketicileri etkiledi. Kartelin organizasyonu Avrupa dışında  bile olsa etkisi Avrupa tüketicileri üstünde de olacağından böyle bir kartel oluşumunu kabul edemeyiz. ” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

AB Komisyonu, Anheuser-Busch InBev SA (AB InBev)’nın komşu ülkelerden  bira ithalatını engelleyerek Belçika birası pazarındaki hakim durumunu kötüye kullanıp kullanmadığını değerlendirmek için soruşturma açtı.

 

Rekabet politikası sorumlusu Vestager konu hakkında “Markanın Belçika pazarında hakim durumda olması sorun teşkil etmese de, Belçika bira pazarı içerisinde rekabet ihlaline yol açacak bir uygulamanın var olup olmadığını öğrenmek istiyorum. AB inBev’in ihlale yol açacak bir stratejisi mevcut ise ve Fransa ve Hollanda’dan daha ucuza bira ithal etme imkanının önüne geçiliyorsa bunun er ya da geç ortaya çıkması gerekir.” dedi.

 

Birleşme ve Devralmalar

 

  • AB Komisyonu, Ilya’nın ArcelorMittal tarafından AB Birleşme Yönetmeliği uyarınca  devralınmasını değerlendirmek için kapsamlı bir soruşturma açtı. Komisyon, birleşmenin bir takım yassı karbonlu çelik ürünleri pazarı için rekabeti azaltabileceğinden endişe duyuyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın