AB KOMİSYON KARARLARI HABERLERİ

Komisyon Tarafından Mastercard’a Tacirlerin Sınır Ötesi Kartlı Ödeme Hizmetlerine Erişimini Engellediği Gerekçesiyle 570 Milyon Euro Para Cezası Verildi.

 

Avrupa Komisyonu, Mastercard’a, bankalar tarafından sunulan başka yerlerdeki Tek Pazarda, tacirlerin sunulan fırsatlardan daha iyi faydalanmasını AB rekabet kurallarına aykırı olarak yasaklaması gerekçesiyle 570 566 000 Euro Para Ceazası verdi.

 

Komisyonda Rekabet Politikasından Sorumlu Margrethe Vestager ; ” Avrupalı müşteriler ödeme kartlarını internet üzerinden yemek veya kıyafet alırken her gün kullanmaktadır. Tacirlerin bankalar tarafından önerilen daha iyi koşullarda alışveriş yapmalarını diğer üye devletlerde engelleyerek, Mastercard kart ödemelerinin maliyetini yükseltti, AB’deki tüketicilere ve perakendecilere zarar verdi.” şeklinde açıklamada bulunmuştur.

 

Mastercard’ın kurallarına göre alıcı banka satıcının bulunduğu ülkenin değişim ücretlerini uygulamak zorundadır.9 Aralık 2015 Değişim Ücretleri Yönetmeliği çıkmadan önce değişim ücretleri  EEA ‘da bir ülkeden diğer ülkeye önemli ölçüde değişmektedir..Sonuç olarak yüksek değişim ücretli ülkelerdeki perakendeciler, başka bir Üye Devlette bulunan bir alıcı banka tarafından sunulan düşük değişim ücretlerinden yararlanamamaktadır.

 

Nisan 2013’de Komisyon ” sınır ötesi edinme” konusundaki bu kuralların AB Rekabet Kurallarına aykırı olup olmadığını değerlendirmek üzere Mastercard hakkında soruşturma başlattı.

 

Komisyon, Mastercard Kurallarının, perakendecilerin daha düşük ücretlerden yararlanmasını ve bankalar arası sınır ötesi rekabeti AB Rekabet Kurallarına aykırı olarak engellediğine karar vererek  para cezası verilmesine karar verdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın