2016 Yılı Birleşme-Devralma Görünüm Raporu Yayımlandı

2016 yılında Rekabet Kurumu’na toplam 209 birleşme ve devralma işlemi bildirilmiştir. Bu işlemlerden 91’inde hedef şirket veya oluşturulan ortak girişim Türkiye yasalarına göre kurulmuş şirketlerdir. Bu dönemde 9 özelleştirme işlemi değerlendirmeye alınmıştır.

2016 yılında Rekabet Kurumu tarafından incelenen birleşme ve devralmaların bildirilen, hedef şirketin veya oluşturulan ortak girişimin Türkiye kökenli olduğu işlemlerde (özelleştirmeler hariç), toplam işlem bedeli yaklaşık 29 milyar 263 milyon TL’dir.

Aynı dönemde tüm tarafları Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre kurulmuş şirketlerin gerçekleştirdikleri birleşme ve devralmaların toplam işlem değeri 7 milyar 392 milyon TL’dir.

Yabancı yatırımcılar 2016 yılında 47 ayrı işlemde Türk şirketlerine yatırım yapmışlardır. Yabancı yatırımcılar arasında işlem bazında yapılan sıralamaya göre ilk sırada Hollanda ile Almanya kökenli yatırımcılar bulunmaktadır. Türk şirketlerinin devir konusu olduğu devralma işlemlerinde yabancı yatırımcılar yaklaşık 18 milyar 891 milyon TL’lik yatırım gerçekleştirmiştir.

Ekonomik faaliyet alanı bakımından, hedef şirketin veya oluşturulan ortak girişimin Türkiye kökenli olduğu işlemler içinde (özelleştirmeler hariç) en yüksek işlem değeri 8 milyar 188 milyon TL ile Parasal aracı kuruluşların faaliyetleri alanında gerçekleşmiştir. 2016 yılında Rekabet Kurumu’na bildirilen birleşme ve devralma işlemleri son bildirim tarihinden ortalama 15 gün sonra nihai karara bağlanmıştır.

Detaylı Rapor İçin: http://www.rekabet.gov.tr/File/?path=ROOT%2f1%2fDocuments%2fG%C3%BCncel%2fDiger%2fBD+G%C3%B6r%C3%BCn%C3%BCm+raporu-2016.pdf

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın