Tekelciliğe karşı: Komisyon NBCUniversal’a filmlerin ticari mallarının satışını kısıtlaması gerekçesiyle 14.3 milyon Euro para cezası vermiştir.

Komisyon, NBCUniversal dahil, Comcast Şirketi’ne ait birkaç şirkete filmlere ait ticari ürünlerin belirli bölgelerde satışının kısıtlanmasından dolayı 14 327 000 Euro para cezası vermiştir. NBCUniversal’a ait hakkında endişe duyulan ürünler Minions, Jurrasic World gibi filmler ve karakterlerlerin ürünleridir.

Rekabet politikasından sorumlu Başkan Yardımcısı Margrethe Vestager, ” Söz konusu karar Avrupa çapında lisanslı ürünlerin satışının kısıtlanmasıyla ilgili verilen üçüncü karar. Universal’ın lisanslı ürünlerin tüketici gruplarına başka elden satılmasını engellemesi AB rekabet kurallarına aykırıdır. Bunun gibi satış kısıtlamaları AB market temellerini derinden sarsmaktadır ve buna tolere edilemez.”

Söz konusu ürünler kupa, çanta, kıyafet, ayakkabı, oyuncak gibi çok sayıda farklılık gösteren ürünlerdir ancak her biri fikri olarak telif ya da marka haklarıyla korunan bir veya birden fazla logo, resim içermektedir. Yapacakları bir sözleşme ile taraflar fikri mülkiyet hakkının kullanılması hakkını paylaşabilmektedir.

NBCUniversal, dünya çapında film ve televizyon yapım şirketlerinin yanı sıra kablo ve yayın ağları üzerinde faaliyet gösteren bir ABD şirketidir. NBCUniversal’ın bir bölümü Minions, Jurassic World, Trolls gibi popüler NBCUniversal filmlerinin fikri mülkiyet hakları bakımından lisanslanmasıyla ilgilenmektedir.

Komisyon, 2017 yılının Haziran ayında NBCUniversal’ın filmlere ait ürünlerin AB pazarında özgürce satılıp satılmadığını kontrol etmek üzerine lisanslama ve dağıtım faaliyetleri üzerinde tekelleşme karşıtı bir inceleme başlatmıştır.

Komisyon yaptığı incelemelerde NBCUniversal’ın genel olarak uyguladığı lisans sözleşmelerinin AB Rekabet Kurallarına aykırı olduğunu tespit etmiştir.

  • Sözleşmelerde ürünler üzerinde kullanılan lisanın kısıtlanması, belirlenen bölge dışına satılması gibi hususlar cezai yaptırıma bağlanmıştır.
  • Sözleşmelerde ürünlerin belirlenen tüketici grubu dışında başka kişilere satılması yasaklanmış ve yaptırıma bağlanmıştır.
  • Yine sözleşmelerde online satışın yalnızca belirli kanallar aracılığıyla belli gruplara yönelik yapılacağı belirtilmiştir.
  • Sözleşmelerde belirli bölgelerin ve tüketici grubunun dışında satış yapılmasına sebep olabilecek sözleşmenin devri, başka birine bırakılması gibi hususlar yasaklanmıştır.

NBCUniversal’ın bölge ve tüketici grubu kısıtlamalarının 6.5 yıl (1 Ocak 2013 ile 25 Ekim 2019 arası) sürdüğü sonucuna varılmıştır.

NBCUniversal’ın işbirliği

NBCUniversal, söz konusu faaliyetlerin rekabete aykırı olduğunu kabul etmiş ve bu durumun düzeltilmesi için uygulanacak olan düzenlemelerde işbirliği yapacağını belirtmiştir. Bu nedenle verilen cezada %30 indirime gidilmiştir.

Para cezası

Söz konusu ceza Komisyon’un 2006 yılında yayınladığı ceza tebliğine dayanılarak ve ürünlerin satış fiyatı, pazarın etkilenme oranı ve NBCUniversal’ın işbirliği yapmaya yanaşması gözetilerek verilmiştir.

Komisyon tarafından NBCUniversal’a uygun görülen para cezası 14.327.000 Euro’dur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın