İtalyan Rekabet Otoritesi’nden McDonald’s’a Soruşturma

İtalya Rekabet Otoritesi AGCM gelen şikayetler üzerine, McDonald’s’ın franchise operatörleriyle yaptığı anlaşmalardaki hüküm ve koşulları araştıracak. ABD fast-food zinciri, İtalyan antitröst kurallarını ihlal etmekten suçlu bulunursa, küresel cirosunun %10’u kadar para cezası riskiyle karşı karşıya kalabilir.

2020 yılında 19,2 milyar ABD doları gelir elde eden McDonald’s, “uygulamalarının doğruluğundan emin” olduklarını ve ajansla işbirliğine açık olduklarını belirtti.

İtalyan rekabet gözlemcisi, eldeki bilgilere dayanarak, mağaza işletmecileri ile McDonald’s arasında ekonomik bir bağımlılık ilişkisinin ortaya çıktığını belirtti. McDonald’s, belgeye göre, soruşturma açma kararında, şikayetçiler tarafından atıfta bulunulan franchising anlaşmalarındaki bazı maddelerin ekonomik bağımlılığın kötüye kullanılmasına yol açabileceğini belirtti. Gözlemci, diğerlerinin yanı sıra fiyatlar, promosyonlar, hisse senetleri, sarf malzemeleri ve satın almalar, finansal yönetim hakkında bir dizi yaygın ve bağlayıcı maddeyi kötüye kullanma davranışının unsurları olarak görebileceklerini belirtti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın