İtalyan Rekabet Otoritesi AGCM, Terzo Fondo F2i ile Persidera’nın birleşme işlemi hakkında ön soruşturma başlattı.

 

İtalyan Rekabet Otoritesi, 4 Eylül 2019 tarihinde Persidera’nın tek kontrolünün F2i S.G.R. S.p.A.tarafından yönetilen Infrastrutture aracılığıyla Terzo Fondo tarafından devralınması işlemine yönelik olarak ikinci faz soruşturma başlattı.

Tahmin edilen yoğunlaşma; dijital televizyon pazarında faaliyet gösteren bir şebeke operatörü olan Persidera S.p.A ve onun bağlı kuruluşu TIMB2’nin yeni kurulan iki şirket olan NetCo (Şirket, karasal frekanslarda (pasif altyapı ve iletim ekipmanları) radyo ve televizyon yayıncılığı altyapılarının özetini birleştirecek olan şirket) ve MuxCo’(fikri mülkiyet hakkından doğan kullanım hakkı gibi maddi olmayan tüm hakları elinde bulunduran ve bazı küçük ağ varlıkları bulunan, ayrıca televizyon editörleriyle görsel-işitsel servis sağlayıcıları ticari ilişkileri yöneten şirket)da şirket bölünmesine ilişkindir.

MuxCo, F2i SGR tarafıdan devralınırken NetCo da El Towers S.p.A tarafından devralınacaktır.

Birleşme, dijital karasal yayınlara özel atıfta bulunarak televizyon zincirini içerir. Özellikle, işlemden etkilenen pazarlar aşağıdaki gibidir: i) televizyon yayıncılığı barındırma hizmetleri ve ii) dijital yayıncılık; alt pazarların yanı sıra: iii) ücretsiz televizyon hizmetleri; iv) ödemeli TV hizmetleri; v) televizyon reklamlarının satışı.

İşlem, Kurum tarafından; aynı F2i tarafından EI Towers’in kontrolü sayesinde, F2i tarafından Persidera’nın devralınmasının, yeni işletmenin baskın konumunun yatay bir etki ile kurulmasına veya güçlendirilmesine yol açabileceğinden endişe duyması nedeniyle başlatılmıştır. Persidera ve EI Towers’ın, şebeke operatörlerine frekans / çoklama yönetimi için “tam hizmet” sağlayıcıları olarak doğrudan rakipler olduğu ve dikey olarak bütünleşmemiş şebeke işletmecileri için girdiler ve rekabet eden kule şirketleri için müşterileri etkileyen dikey etki El Towers. Ayrıca, Mediaset’in EI Towers’ta önemli bir sermaye katılımının olması nedeniyle, ön inceleme, dijital yayıncılıkta aktif olan Persidera ve Elettronica’da bulunan aynı pazarda aktif olan Mediaset’te koordine etki riski olup olmadığını değerlendirmelidir.

Söz konusu soruşturmanın sonuçlandırılması için 45 gün süresi daha bulunmaktadır. Ancak bu dönem bu sürenin uzatılması için İtalyan Rekabet Otoritesi’nin karar alması da ihtimal dahilindedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın