İrlanda Rekabet Otoritesinden Araç Sigortalarındaki Fiyat Artışlarına İnceleme

İRLANDA REKABET OTORİTESİNDEN ARAÇ SİGORTALARINDAKİ FİYAT ARTIŞLARINA İNCELEME

Araç sigortası pazarındaki şirketlerin, araç sigortası primlerinde gelecekte yapılacak olan zamlar hakkında birbirleriyle açıkça haberleştikleri iddiasına yönelik olarak soruşturma yürütmekte olan İrlanda Rekabet Otoritesi (Competition and Consumer Protection Commission), 13 Eylül 2016 tarihinde başlıca araç sigortası şirketlerine ve sigortacılar ile brokerları temsil eden sektör gruplarına bilgi talebinde ve tanık dinleme çağrısında bulundu.

İrlanda Rekabet Kurulu Başkanı Isolde Goggin, konu hakkında yaptığı açıklamada “Pazarlar, ancak işletmelerin birbirleriyle tüketicileri kazanmak adına aktif ve bağımsız bir şekilde rekabet etmeleri halinde düzgün bir şekilde faaliyet gösterebilirler. Gelecek fiyat tahminlerinin veya planlarının paylaşıldığı açıklamalar, rekabet hukukunu ihlal eden zımni koordinasyonlara yol açabilir. Önde gelen pazar oyuncularının yaptıkları açıklamalar, ilgili açıklamalar ile sonradan yapılan fiyat artışları arasında bir bağlantı olduğu konusunda oldukça ciddi bir şüphe ortaya çıkardı. Gerek tanık dinlemeleri, gerekse bilgi talepleri neticesinde elde edilen deliller rekabet hukuku kapsamında bir ihlalin var olup olmadığı konusunda bize yol gösterecektir.” ifadelerini kullandı.

İrlanda Rekabet Otoritesi, resmi internet sitesinde yayımlamış olduğu açıklamada; halihazırda araç sigortası sektörünü gözetim altında tuttuklarını; ancak harekete geçmelerinde, araç sigortası primlerindeki keskin yükselişin oldukça önemli bir rol oynadığını belirtti. İrlanda Rekabet Otoritesi son olarak, konu hakkındaki gelişmeleri yakından takip etmeye devam ettiklerini ve gerekli görülmesi halinde araç sigortası sektöründeki anti-rekabetçi uygulamalara son vermek amacıyla harekete geçeceklerini duyurarak, sektörde rekabet ihlalinin gerçekleştiğini düşünen kişileri İrlanda Rekabet Otoritesi ile iletişime geçmeye davet etti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın