İngiltere, Yakıt Krizini Atlatabilmek İçin Rekabet Yasasını Askıya Aldı

 

Birleşik Krallık hükümeti, akaryakıt servis istasyonlarındaki tedarik zinciri sorunlarını hafifletmek amacıyla ülkenin sektörün downstream olarak adlandırılan rainaj depolama, taşıma ve  dağıtım kolları için rekabet kurallarını geçici olarak askıya almaya karar verdi. Downstream Petrol Protokolü olarak bilinen önlem, bilgi paylaşılabilmesi ve yakıt tedarikinin optimize edilebilmesi için sektörü rekabet mevzuatından muaf tutacak.

Kwasi Kwarteng, “Rafinerilerde ve terminallerde her zaman bol miktarda yakıt vardı ve olmaya devam ederken, tedarik zincirleriyle ilgili bazı sorunlar olduğunun farkındayız” dedi. “İşte bu nedenle, endüstrinin hayati bilgileri paylaşabilmesini ve kesintilerin en aza indirilmesini sağlamak için birlikte daha etkin bir şekilde çalışabilmesini sağlamak için Downstream Petrol Protokolü’nü yürürlüğe koyacağız.” Şeklinde açıklamalarda bulundu.

Hükümet, son birkaç gün içinde sürücülerin sürekli panik satın alma döneminden ve birçok İngiliz akaryakıt istasyonunu kapanmaya zorladıktan sonra, uzun süredir devam eden acil durum planlarını uygulamaya koydu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın