İngiltere ve AB’den, Facebook’a Soruşturma

 

Avrupa Birliği ve Birleşik Krallık, Facebook hakkında  koordineli soruşturma başlattı. İngiltere Rekabet ve Piyasalar Kurumu (CMA), Facebook’un reklam verilerinin toplanması ve kullanılması yoluyla sosyal medyada veya dijital reklam pazarlarında hakim konumunu kötüye kullanıp kullanmadığını araştırdığını açıkladı.

CMA, Facebook’un satın alma ve satış platformu Facebook Marketplace ve diğer ürünlerine kolay erişim için Facebook Login olarak bilinen  tek oturum açma seçeneğinden elde edilen verileri haksız bir şekilde kullanıp kullanmadığını araştıracak.

Eş zamanlı olarak AB’nin yürütme kolu olan Avrupa Komisyonu da, Facebook’un aktif olduğu pazarlarda özellikle reklamverenlerden toplanan reklam verilerinin kullanımı konusunda rekabet mevzuatını  ihlal edip etmediğini değerlendirmek için resmi bir antitröst soruşturması başlattığını açıkladı.

Soruşturma ayrıca ana Facebook sosyal ağı ile Facebook Marketplace arasındaki bağlantının AB rekabet kurallarını ihlal edip etmediğini belirlemeye çalışacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın