Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti., Google International LLC, Google LLC ve Google Ireland Limited Hakkında Soruşturma Açıldı

Mobil işletim sistemi Android ile haksız rekabet uyguladığı gerekçesiyle  geçen ay Avrupa Komisyonu’nun karşısına çıkan Google’a 4.3 milyar avroluk tarihi bir ceza verilmişti. Aynı iddialar üzerine geçtiğimiz şubat ayında Rekabet Kurumu da  Google’a soruşturma başlattığını açıklamıştı.

Mevcut soruşturma devam ederken Kurumdan yapılan yeni açıklamada, Google LLC, Google International LLC ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti.’den oluşan ekonomik bütünlüğün (GOOGLE) mobil işletim sistemi ve mobil uygulama ve hizmetlerin sunumuna ilişkin davranışlarının ve GOOGLE ile orijinal ekipman üreticileri arasında imzalanan sözleşmelerin 4054 sayılı Kanun’un 4. ve 6. maddelerini ihlal ettiği iddiasını içeren başvuru üzerine yürütülen soruşturma devam ederken Google’a yeni bir soruşturma açıldı. Google’ın genel arama pazarındaki hâkim durumunu kötüye kullanarak çevrimiçi alışveriş hizmetleri pazarındaki rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırdığı iddiasını içeren başvuru üzerine yürütülen önaraştırma Rekabet Kurulu’nca karara bağlandı.

 

Önaraştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 18.07.2018 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak; 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik olarak, Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti.,Google International LLC,Google LLC,Google Ireland Limited hakkında soruşturma açılmasına karar verildiğini duyurdu.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın