DÜNYADAN HABERLER

Çin Halk Cumhuriyeti, Üç Ayrı Büro Halinde Çalışmakta Olan Rekabet Teşkilatını Tek Bir Çatı Altında Toplayacak

Çin Hükümeti, piyasalardaki rekabetin korunması amacıyla faaliyet göstermekte olan üç ayrı devlet kurumunun görev ve yetkilerini, rekabete ilişkin bütün konularla ilgilenecek tek bir devlet kurumu çatısı altında toplayacağını açıkladı. Bu değişikliğin rekabet incelemeleri açısından ne tür etkiler doğuracağını söyleyebilmek için henüz erken olsa da daha tutarlı bir uygulamanın ortaya çıkacağına ve tecrübeli hukukçuların yetişeceğine inanılıyor.

Hindistan Rekabet Otoritesi Kargo Ücretlerinde Fiyat Sabitlemeleri Gerekçesiyle Havayolu Şirketlerine Ceza Kesti

Hindistan Rekabet Otoritesi, nakliye ücretlerinin bir kalemini oluşturan ‘yakıt ilave ücretlerinin’ belirlenmesi açısından uyumlu eylem sergiledikleri gerekçesiyle Jet Airways, InterGlobe ve SpiceJet şirketlerine yaklaşık 9 milyon dolar ceza kesti.

Japon Rekabet Otoritesinden ‘Amazon Japonya’ Ofislerinde İnceleme

Amazon Japonya’nın bazı ürünlerin indirimli satışlarından doğan maliyetlerin karşılanmasında tedarikçilerden yardım talep ettiği iddiaları üzerine Japon Rekabet Otoritesi yerinde incelemede bulundu. İddialara göre Amazon Japonya’nın, tedarikçilerden ürünlerini Amazon vasıtasıyla satmaları karşılığında ‘iş birliği ücreti’ talep ettiğinden şüpheleniliyor.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın