Dünya’dan Haberler

 

Fransız Rekabet Otoritesi üç PVC ve linolyum zemin kaplaması üreticisine 302 milyon avro ceza verdi

Fransız Rekabet Kurumu üç ana şirket arasındaki fiyatlandırma da dahil olmak üzere hassas bilgi paylaşımının varlığı tespit ederek üç şirkete de toplamda 302 milyon avro ceza kesti. Bu ilişkinin 23 sene boyunca gizli toplantılar ve telefon görüşmeleriyle sürdüğünü tespit eden Fransız Rekabet Kurumu, çalışanlara verilen ekstra primlerin fiyatlandırma politikalarında ekstra rol oynadığını ve çalışanların susmasını sağladığını belirledi.

 

Almanya Rekabet Otoritesi Alman Futbol Federasyonu ile anlaşmaya gitti.

Almanya Rekabet Otoritesi Bundeskartellamt, Alman Futbol Federasyonu’nun hakim durumu kötüye kullanarak bilet satmak için milli takımın taraftar kulübüne üyelik şartı aradığını ve bunun için de ekstra 40 avro ödenmesi şart koştuğunu tespit etti.

Alman Futbol Federasyonu’nun Almanya Rekabet Otoritesi ile yaptığı müzakereler sonucunda, Federasyonun 2018 Dünya Kupası bilet alım şartlarını kolaylaştıracağına dair anlaşma imzaladı. Bundeskartellamt başkanı Andreas Mundt açıklamalarında “Yalnızca bilet satın almak isteyen fanlar için bu üyelik ek bir maliyettir. Öte yandan Alman Futbol Federasyonu da bu üyeliği aramasının sebebinin stadyumun güvenliğini arttırmaya yönelik bir uygulama olduğunu ve katkıda bulunduğunu söyledi.  Güvenlik önlemleri argümanları gayet ciddiye alındı.” dedi.

Alman Futbol Federasyonu ile Bundeskartellamt arasında yapılan görüşmeler neticesinde, Federasyon bilet başvurusu için alternatif bir yöntem sunmayı kabul etti. Buna göre taraftarlar artık 2018 Dünya Kupası için, turnuva süresiyle sınırlı olmak üzere turnuva üyelik kartı satın alarak bilet talebinde bulunabilecek. Satılan biletlerin, 10 euro gibi oldukça düşük bir fiyata satılacağı ifade edildi.

Avustralya’da Rekabet Mevzuatı Değişiyor

Avustralya Hükümeti, iki yıllık müzakereler sonucunda, Rekabet Politikası Değerlendirmesi kapsamındaki önemli önerileri dikkate alarak rekabet mevzuatında değişikliğe gitti. Değişiklik kapsamında, hakim durumun kötüye kullanılması ve rekabet politikalarına yönelik esaslı değişiklikler yapıldı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın