Dünya’dan Haberler

 

Danimarka Rekabet Otoritesi İki Bağımsız Medya Ajansı Arasındaki Yatay İşbirliğinin Rekabete Aykırı Olduğunu Tespit Etti

Danimarka Rekabet Otoritesi, ilgili pazarda birbirine rakip iki bağımsız medya ajansının umumi dağıtılan reklam materyallerinin ortak alım ve dağıtımı hususunda uzlaşmaya vardığını tespit etti. Yapılan incelemeler neticesinde, rakip medya ajanslarının, uzlaşmalarının bir parçası olarak müşteri paylaştığı ortaya konuldu. Danimarka Rekabet Otoritesi, her ne kadar uzlaşma fiili olarak sona erse de, müşteri paylaşımı yönünde yatay anlaşma ve uyumlu eylemler için bu uygulamaların rekabet yasaklarını ciddi şekilde ihlal ettiğine karar verdi.

Finlandiya Rekabet Otoritesi, Scandic ve Restel İsimli Teşebbüsler Arasındaki Devralma İşlemini Nihai İncelemeye Aldı

Finlandiya Rekabet Otoritesi, her iki tarafının da Finlandiya’daki hotel konaklama hizmetleri pazarında faaliyet gösterdiği The Scandic Group’a bağlı Scandic Hotels Oy ile Restel Hotellit Oy arasındaki devralma işlemini incelemeye aldı. The Scandic Group’un Finlandiya’da toplam 17 şehirde 24 hoteli, bir tane de inşaatı devam eden otel projesi bulunmakta ve Group, franchising sözleşmeleri vasıtasıyla Finlandiya’da 3 adet Hilton Hoteli işletmekte iken; Restel ise, kendi hotel zinciri olan Cumulus City & Resort, Finlandiya’da bulunan Holiday Inn Hotelleri, Crowne Plazalar, Indigo Helsinki Boulevard ve Hotelli Seurahuone dahil olmak üzere toplamda 43 hotel işletmektedir.

Finlandiya Rekabet Otoritesi yürüttüğü ön incelemede; devralma işleminin rekabete olumsuz etkilerinin olabileceğini, çünkü Finlandiya hotel konaklama hizmetleri pazarında yoğunlaşma olduğunu, işlem taraflarının işlettiğinden başka tek bir hotel zinciri bulunduğunu, bunun da S Group tarafından ülke çapında işletildiğini, birleşmeye onay verilirse The Scandic Group ile S Group’un, Finlandiya’daki şehirlerde hotellerin çoğunu elinde bulunduracağını tespit ederek, işlemin Finlandiya’daki ilgili pazarda veya önemli bir bölümünde etkin rekabeti ciddi bir şekilde etkileyip etkilemeyeceğini değerlendirmek üzere işlemi nihai incelemeye aldı.

Alman Rekabet Otoritesi, Cam Geri Dönüşüm Şirketlerinin Rethmann Group Tarafından Devralınması İşlemine Onay Verdi

Alman Rekabet Otoritesi; Rethmann Group’un G.R.I. – Glasrecycling NV (Lummen, Belçika) ve VSB Holding NV (Lummen, Belçika) isimli iki cam geri dönüşüm şirketini devralma planlarına onay verdi. Adı geçen şirketler, Belçikalı Vanswartenbrouck tarafından Rethmann Group’a devredildi.

Adı geçen şirketler, Almanya’da atık camların geri dönüştürülmesi alanında faaliyet göstermekle beraber, Kuzey Rhine-Vestfalya eyaletine bağlı Dormagen şehrinde cam dönüştürme tesisi işletmektedir. Rethmann Group’a bağlı Rhenus Group’un, üçü ortak girişim adı altında işletilen toplamda sekiz tesisi bulunmakta olup, Group’un Almanya’da en yüksek geri dönüşüm kapasitesi ile pazarda lider olduğu biliniyor.

Alman Rekabet Otoritesi Başkanı Andreas Mundt, konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Şirketler, bir araya gelerek ilgili bölgede çok yüksek bir pazar payına sahip oluyor. Buna paralel olarak, devralma ile az sayıdaki küçük ve orta ölçekli rakiplerine karşı oldukça güçlü bir konuma geliyorlar. Nihayetinde, devralma işlemine onay vermek gerekiyordu, zira etkilenen pazar de minimis nitelikte bir pazar teşkil ediyor.” ifadelerini kullandı.

Singapur Rekabet Temyiz Kurulu, Singapur Rekabet Otoritesi Tarafından Finans Danışmanı Teşebbüse Verilen Cezayı Onadı

Singapur Rekabet Temyiz Kurulu, Singapur Rekabet Otoritesi tarafından finans danışmanlığı faaliyetleri yürüten IPP Financial Advisers Pte. Ltd. (“IPP”) şirketi aleyhine verilen yaklaşık 240 bin Singapur Doları para cezası ödenmesi kararını onayarak, IPP şirketinin temyiz talebini reddetti.

Temyiz Kurulu, onama kararının gerekçesinde; finans danışmanlarından birkaçının bir araya gelerek pazardaki rakiplerini baskı altına almak suretiyle, rakiplerinin yenilikçi hizmetler sunmasının önüne geçilmesinin; tüketicilerin farklı ve elverişli seçeneklere yönelme ve daha rekabetçi fiyatlardan yararlanma imkanını azalttığı, bunun sonucu olarak ise pazarın rekabetçi yapısının bozulduğu belirtildi.

Birleşik Krallık Rekabet Otoritesi, Motorlu Scooter Tedarikçisi Teşebbüsün Para Cezalarından Bağışıklığını Kaldırdı

Birleşik Krallık Rekabet Otoritesi; motorlu scooter tedarikçisi şirketin, perakendecilerin internet üzerinden fiyat afişe etmelerini yasakladığı gerekçesiyle, para cezalarından bağışıklığını kaldırdı.

Birleşik Krallık Rekabet Hukuku uyarınca, toplam ciroları 20 milyon sterlini aşmayan şirketlerin yaptığı anlaşmalar para cezalarından bağışık tutulmaktadır. Bununla beraber, Rekabet Otoritesi ilgili anlaşmanın Rekabet Hukuku’nu ihlal edecek nitelikte olduğuna kanaat getirirse, bağışıklığı kaldırma yetkisine sahiptir.

TGA Mobility Limited and 2DS & TGA Holdings Limited (TGA) isimli şirket hakkında, perakendecilerinin internet üzerinden fiyat vermesini kısıtlayan davranışlarda bulunduğu için, nisan ayından beri soruşturma yürütülmekteydi. Otorite’nin soruşturması esnasında; TGA’nın 3 online perakendeci ile anlaşmasının bulunduğu ve anlaşmalara göre, fiyatların perakendeciler tarafından online olarak verilemeyeceği ya da kararlaştırılan fiyatların altında satışa sunulamayacağına ilişkin hükümlerin mevcut olduğu tespit edilerek, TGA’nın para cezalarından bağışıklığının kaldırılmasına karar verildi. Ayrıca bu karar, bağışıklığın bir soruşturma esnasında en erken safhada kaldırıldığı karar olarak kayıtlara geçmiştir.

 

Güney Afrika Rekabet Otoritesi, Stuttaford Van Lines İsimli Mobilya Nakliyat Şirketi Hakkında Soruşturma Açtı

Güney Afrika Rekabet Otoritesi, mobilya nakliyat şirketi Stuttaford Van Lines (Pty) Ltd (“Stuttaford”) hakkında; aralarında Başkanlık, Parlamento ve Adalet Bakanlığı tarafından da açılan ihalelerin bulunduğu mobilya nakliyesi ile ilgili kamu ihalelerine ilişkin olarak 649 farklı ihalede danışıklı hareketten dolayı soruşturma açtı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın