DÜNYADAN HABERLER

İtalyan Rekabet Otoritesi, aylık faturalandırma konusunda yeniden fiyatlandırma yaptığını tespit ettiği telekomünikasyon operatörleri Fastweb, TIM, Vodafone ve Wind Tre’ye toplamda 228 milyon Euro para cezası vermiştir.

Yapılan araştırmalarda, bu dört telekomünikasyon operatörü %8,6 kâr marjı oluşturarak 4 haftalık faturalandırma sisteminden bir aylık faturalandırma sistemine geçmek adına reklam stratejilerini koordine bir şekilde yürüttüğü tespit edilmiştir.

Bu iş birliği ile fiyat birliği oluşturmak, piyasadaki rekabeti ve müşteri hareketliliğini azaltmak amaçları güdülmüştür.

İtalyan Rekabet Otoritesi 2018 yılının Mart ayında söz konusu kartel faaliyetlerinin uygulanamaması adına spesifik prosedürleri ve zaman dilimlerini işaret eden birtakım geçici önlemler benimsemiştir. Söz konusu önlemlerin uygulanması sırasında operatörler reklam stratejilerini düzenlemek durumunda kalmıştır hatta bu durum fiyatların kartel zamanı açıklanan fiyatların altına düşmesine neden olmuştur.

Rekabet Otoritesi, yaptırımın uygulanmasında dengeleyici bir yöntem izlemek istemiştir. Bir yandan söz konusu operatörlerin ne şimdi ne de gelecekte rekabeti ihlal eder nitelikte bir iş birliğinde bulunmasını engellemek isterken öte yandan bu yaptırımlar ile gereğinden fazla, aşırı bir cezalandırma uygulamamaya çalışmıştır.

Bu yolla, uygulanan ilk geçici önlemler ile kartelin belirleyici bir fiyat uygulaması engellenmiş ve böylece farklı fiyatlandırmalar meydana gelmiş ve pazar normal bir şekilde seyretmiştir.

İtalyan Rekabet Otoritesi öte yandan söz konusu fiyat değişiklikleri ve teknolojik yatırımların, ilgili operatörler açısından gerek şirketlerin doğal gelişimi gerekse de mobil telekomünikasyon pazarının ve bu pazarda yer alan teşebbüslerin faaliyetlerini göz önünde bulundurarak geçici önlemlerin pazarın ve teşebbüslerin büyümesinin önüne geçmesini engellemek istemiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın