DOJ Antitröst Yetkilisi İşgücü Piyasalarında Rekabetin Endişe Verici Olduğunu Söyledi

 

ABD Adalet Bakanlığı’nın Antitröst Bölümünün başkan vekili yaptığı açıklamada, Beyaz Saray’ın rekabetle ilgili yürütme emri sonrasında belirlenen konulara doğru bir kayma olduğunu belirterek, işgücü

birinci öncelik olduğunu söyledi.

Antitröst uygulayıcıları geçmişte işgücü antitröst davaları açmış olsa da işgücü davaları rekabet dünyasında çok sık karşılaşılan davalar olmamıştır.   Bölüm başkanı vekili Richard Powers, New York’ta düzenlenen bir konferansta, “Bölüm, çalışan insanlar için rekabete zarar veren iş davranışları ve işlemlere karşı giderek daha fazla tetikte ve endişeli hale geldi” demiştir. Powers, koronavirüs pandemisinin emeğe odaklanmayı daha da kritik hale getirdiğini de sözlerine ekledi. “Onlarca yıl önce iş gücü piyasalarında rekabeti korumak uygulayıcılar için önemliyse ve öyle olduğuna inanıyorum, şimdi çok önemli” dedi.

Antitröst yasasının ücretleri düşürmeye yönelik her türlü ihlalini, “düzenleyicinin bu ihlalleri 100 yılı aşkın süredir kovuşturduğu, işgücü piyasasındaki ihlallerin de ürün fiyatlarını sabitleme ve pazarları tahsis etme anlaşmaları kadar telafi edilemez” olarak nitelendirdi. Powers, bölümün işgücü piyasalarına “önemli ölçüde zaman ve kaynak” yatırımı yaptığını da sözlerine ekledi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın