Birleşme: AB Komisyonu;, Boehringer Ingelheim’in, Sanofi’ye Ait Hayvan Sağlığı İşletmesi Olan Merial’ı Devralma İşlemini Şartlı Onayladı

Avrupa Komisyonu, AB Birleşme Tüzüğü uyarınca Alman firması olan Boehringer Ingelheim’ın (BI)  Fransız firması olan Sanofi’nin (Merial) hayvan sağlığı işletmesini satın alma işlemini onayladı. Karar, bir takım hayvan sağlığı aşılarının ve ilaçların tasfiyesine bağlı olarak kabul edildi.

Devralma işlemi, hayvan sağlığı ürünlerinin Avrupa Ekonomik Alanı (EEA) genelinde geliştirilmesi, imalatı, pazarlanması ve satılmasında iki önemli rakibin birleşimine yol açmaktaydı. Komisyonun incelemesi, BI ve Merial’ın aşağıdaki alanlardaki ortak faaliyetlere odaklanmıştı.:

  • Biyolojik ürünler: domuz ve geviş getiren hayvanların aşıları,
  • İlaçlar: enjekte edilen ve oral formlarda anti-inflamatuar ilaçlar, anti-mikrobik maddeler ve diğer özel ürünler,
  • Yem takviyeleri: Osteoartrit, evcil hayvanlar için besinler

Komisyon, kapsamlı bir pazar araştırmasının ardından, rekabet kaygılarının biyolojik ürünler alanında ve ilaç alanında ortaya çıktığını tespit etti. Komisyon BI ya da Merial’ın kendi pazarlarında güçlü birer oyuncu olduğuna karar verdi. Piyasadaki diğer oyuncuların sayısına bakıldığında da, Komisyon, bu iki şirketin birleşmesi sonucunda fiyatların artacağı ve kalite kaybının olacağı ve bu nedenle rekabete zarar vereceğini kararlaştırdı. Bu nedenle hayvan sağlığı aşıları ve bazı ilaçların tasfiye edilmesini rekabetin zarar görmemesi adına şart koştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın