Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasa Otoritesi CMA, İlaç Firmasına Tiroid İlaç Fiyatlandırmasındaki İhlalleri Nedeniyle Para Cezası Verdi

 

CMA, Advanz’ın tiroid tabletlerinin fiyatını şişirmesinin ardından Ulusal Sağlık Servisi’nin (NHS) ve hastaların kaybetmesine neden olduktan sonra 100 milyon sterlin (118,8 milyon ABD Doları) üzerinde para cezası uyguladı.

Rekabet ve Piyasa Otoritesi (CMA), 2009’dan 2017’ye kadar ilaç şirketi Advanz’ın tiroid hormonu eksikliğini tedavi etmek için kullanılan liotironin tabletlerini tedarik etmek için aşırı ve haksız fiyatlar talep ettiğini tespit etti.

2007’de başlayan bu stratejinin, liotironin tabletleri için yüzde 6.000’den fazla bir fiyat artışına sebep olduğu belirtilmektedir. CMA, ihlalin süregeldiği yıllar için  firmalara toplam 100 milyon sterlin para cezası verdi: Advanz (40.9 milyon sterlin), HgCapital (8.6 milyon sterlin) ve Cinven (51,9 milyon sterlin).

Bahse konu diğer iki firma daha önceki yıllarda Advanz’ın bir parçasını oluşturan işletmelerin sahibi olan sermaye şirketleridir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın