Avustralya’dan İlaç Sektörü Karteline Soruşturma

Avustralya Alkaloidleri ve eski ihracat müdürü Christopher Kenneth Joyce, Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu tarafından yürütülen bir soruşturmanın ardından, Rekabet ve Tüketici Yasası’na aykırı olarak 33 kartel oluşumunda yer almak ile suçlandı.

Mide ağrısını ve bağırsak kramplarını hafifletmek için alınan antispazmodik ilaçlarda aktif farmasötik bileşen olan aktif farmasötik bileşen SNBB’yi (skopolamin N-butilbromür, aynı zamanda hiyosin butilbromür) üreten ve tedarik eden bir firma olan Alkaloids of Australia için yapılan iddialar, Avustralya’da ceza kartel yasalarının yürürlüğe girdiği 24 Temmuz 2009’da başlayan yaklaşık 10 yıllık bir dönemi kapsıyor. Sonuç Ocak ayında yapılacak duruşma sonucunda belli olacak.

İlgili mevzuata göre şirketler için, her kartel suçu için azami para cezası aşağıdaki kriterlerden daha büyük olacak şekilde hesaplanmaktadır:

  • 10 milyon $
  • elde edilen ve suçun işlenmesiyle makul şekilde ilişkilendirilebilen toplam faydaların üç katı, veya
  • elde edilen faydanın toplam değeri belirlenemiyorsa, şirketin yıllık cirosunun yüzde 10’u.

Kartel suçundan hüküm giymiş bir kişi, 10 yıla kadar hapis cezasına veya 420.000 dolara kadar para cezasına veya her ikisine birden cezalandırılabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın