Avrupa Komisyonu’na İhbarda Bulunma

Avrupa Komisyonu’na İhbarda Bulunma

Avrupa Komisyonu rekabet hukuku ihlallerine karşı duyarlılığı artırmak ve rekabet ihlaline muttali olanları durumu ilgili mercilere iletmeye teşvik etmek amacıyla bir duyuru yayımlamıştır. AB Komisyonu Rekabet Genel Müdürlüğü web sayfasında yayımlanan duyuru metni aşağıdadır.

İhbar

Bir birey olarak; kartellere karşı mücadeleye destek verebileceğiniz gibi, rekabete aykırı diğer konularda da yardımcı olabilirsiniz. Örneğin; fiyat anlaşmaları, miktar ve kota anlaşmaları yapmak suretiyle ürünlerin piyasada arzını kısmak şeklinde vs. Bu tarz kanuna aykırı uygulamalar, Avrupa ekonomisine büyük zararlar vermektedir.

İçeriden bilgi verme ve ihbar sayesinde Avrupa Birliği Komisyonu’nun, kartelleri ve diğer rekabeti önleyici uygulamaları mümkün olduğundan daha çabuk ortaya çıkarmasına yardımcı olunmaktadır.

Eğer yanlış olduğunu düşündüğünüz ticari davranışların farkındaysanız, gönüllü olarak komisyona bilgi vererek işlerin hukuka uygun hale getirilmelerine yardımcı olabilirsiniz. Geçmişte olan, devam eden veya gelecekte olması planlanan rekabet karşıtı davranışları bildirebilirsiniz.

Adınızı ve bilginizin kaynağını paylaşmanız işleri kolaylaştıracaktır. Zira bu sizin ifadenizi daha güvenilir hale getirecektir.

Adınızı ve kaynağınızı paylaşmak istiyorsanız:

Comp-whistleblower@ec.europa.eu adresine bir e-posta gönderebilirsiniz:

Veya 0032-2-29 74800 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Kimliğinizi açığa çıkarmaya istekli değilseniz, isimsiz bir mesaj gönderebilirsiniz. Gizliliğinizi mümkün olduğunca korumak için gerekli tedbirlerin alındığından emin olabilirsiniz. Gönderdiğiniz mesaj, kimlik avına karşı gizliliğin korunması amacıyla tasarlanan programdan geçerek komisyona iletilmektedir.

Bir kartelde yer alan şirketin temsilcisiyseniz, pişmanlık başvurusunda bulunabilir ve böylece şirketiniz için para cezalarını tamamen önleyebilir veya azaltabilirsiniz.

Hafta içi saat 09: 00-17: 00 saatleri arasında telefon edebilirsiniz. Bu zamanların dışında ise e-posta aracılığı ile komisyona ulaşım sağlamanız mümkündür.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın