Avrupa Komisyonu, Telia Company’nin Bonnier Broadcasting’i Devralması İşlemi İle İlgili Derinlemesine Bir Soruşturma Başlattı.

Avrupa Komisyonu, Telia Company’nin Bonnier Broadcasting’i devralması işlemini Avrupa Birliği Birleşme Kuralları çerçevesinde değerlendirmek için soruşturma başlattı. Komisyon, bütünleşmiş teşekkülün Finlandiya ve İsveç’te görsel-işitsel sektörde rakipleri dışlayabileceği konusunda endişeli.

Rekabet Politikasından sorumlu komisyoner Margrethe Vestager:“ Bugün başlattığımız derinlemesine soruşturma, Telia Company’nin Bonnier Broadcasting’i devralmasının Finlandiya ve İsveç’te tüketiciler için daha fazla fiyat ve ya daha az TV Kanalı seçimine yol açmamasını sağlamayı amaçlıyor.” Şeklinde ifadelerde bulundu.

Bir perakende TV distribütörü olarak Telia Company, Bonnier Broadcasting gibi TV yayıncılarından, perakende görsel-işitsel sunumuna dahil etmek için TV Kanallarını(yardımcı haklar dahil) lisanslıyor.

Telia Company tarafından sunulan devralma işlemi Danimarka, Finlandiya, Norveç ve İsveç’de görsel-işitsel endstrüsinde dikey olarak bütünleşmiş bir oyuncu yaratacaktır.

İsveç ve Finlandiya’da Bonnier Broadcasting, TV dağıtımcılarının tüketicilere sundukları paketlerde, yani ücretsiz ve temel ödemeli TV kanallarında ve birinci sınıf ücretli TV spor kanallarında sahip olmaları için çok önemli olan TV kanallarının sahibidir.

Komisyonun pazar araştırması aşağıdaki ana sorunları belirledi:

  • Telia Company’nin Tv dağıtımındaki rakiplerinin tüketiciler için önemli olan Bonnier Broadcasting’in özel TV kanallarına ulaşımı engellenebilir. Bu durum herhangi bir TV kanalı dağıtım platformunu uydu, karasal ağlar veya internet üzerinden etkileyebilir. Rakipler tarafından Telia Company’e halen uygulanan baskıların zayıflamasına sebep olabilir. Ayrıca bu durum Finlandiya ve İsveç’de görsel-işitsel servislerin fiyatlarının yükselmesine ve tüketiciler için daha az seçeneğin olmasına sebep olabilir.
  • Bütünleşmiş teşekkül perakende mobil telekomünikasyon, sabit internet ve Tv hizmetleri pazarlarındaki Telia Company’nin rakiplerine, ücretsiz ve temel ödemeli Tv kanallarındaki Tv reklam alanına erişimini engelleyebilir.
  • Bütünleştirilmiş teşekkül, rakip mobil ve sabit internet sağlayıcılarını kullanan müşterilere akış uygulamasına erişimi engelleyebilir.

Bu aşamada Komisyon, devralma işleminin ardından Finlandiya ve İsveç’teki kullanıcıların perakende Tv dağıtımı için daha az seçenek ve daha yüksek fiyat ile karşılaşmasından endişe duymaktadır.

Avrupa Komisyonu, ilk etapta gündeme gelen rekabet kaygılarının doğru olup olmadığının tespitine yönelik devralma işleminin etkileri hususunda derinlemesine soruşturma yürütecektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın