Avrupa Komisyonu, Tata Steel ile ThyssenKrupp Arasındaki Birleşme Teklifinin Uygulanamayacağına Karar Verdi.

Avrupa Komisyonu Tata Steel ile ThyssenKrupp arasında yaratılmak istenen ortak girişimin Avrupa Birleşme/Devralma Kuralları kapsamında uygulanamayacağına karar verdi. Söz konusu birleşme, Komisyon’a göre, çeşitli çelik ürünlerinde rekabeti azaltacak ve fiyatları arttıracaktı. Birleşmenin tarafı olan teşebbüsler Avrupa Komisyonu’nun bu endişelerine karşı yeterli derecede çözüm önerisi sunamamıştır.

Komisyon tarafından yürütülen kapsamlı soruşturmayı takip eden söz konusu ortak girişime ilişkin bu karar, Tata Steel ve ThyssenKrupp’un yassı karbon çelik ve elektrikli çelik aktivitelerini kapsamaktadır. ThyssenKrupp yassı karbon çelik alanında Avrupa Ekonomik Bölgesi’nin ikinci büyük üreticisiyken Tata Steel üçüncü büyük üreticidir. Her iki şirket de metal kaplama ve otomotiv sektöründeki çinko kaplı düz karbon çelik kaplama uygulamasında katmanlı çeliğin önemli üreticilerdir.

Avrupa Ekonomik Bölgesi’nde çelik endüstrisinde 23 Avrupa Birliği ülkesinde 500 üretim sitesinde 360.000 kişi çalışmaktadır. Avrupa çelik sektörü Avrupa Ekonomik Bölgesi karşısında anahtar endüstridir. Komisyon, bu kararı ile Avrupa çelik pazarındaki ve rekabetçi endüstrideki etkili rekabeti korumakta olduğunu ifade etmiştir. Bu karar ayrıca, Avrupa otomotiv endüstrisi ve paketleme endüstrisi gibi kilit müşteri sektörlerinin rekabet koşullarında temel girdilere erişmeye devam etmesini sağlayacaktır. Sonuç olarak, Avrupa’daki tüketiciler konserve yiyecek ürünlerinin satın alınabilirliğine güvenmeye devam edebilecek; Avrupa otomotiv endüstrisi Avrupa Ekonomik Bölgesi’nden rekabetçi bir şekilde çelik tedarik edebilecek ve çelikte ürün yeniliği çevre ve iklim dostu şekilde sürdürülebilecektir.

Soruşturma süresince, Komisyon paketleme ve otomotiv endüstrisindeki birçok müşteriden geri bildirim almıştır. Bu şirketler, ürünlerini rekabetçi fiyatlarla müşterilerine sunmak için rekabetçi çelik fiyatlarına bağımlıdır ve birçoğu, işlemin daha yüksek fiyatlarla sonuçlanmasından korkmaktaydı.

Şirketlerin Çözüm Önerileri

Şirketleri birleştirmek için önerilen çözümler, Komisyonun rekabet konusundaki endişelerini kalıcı olarak ele almalıdır.

Birleşme şirketleri arasındaki doğrudan rekabetin kaybedilmesi nedeniyle endişelerin ortaya çıkması durumunda, yeterli bir yapısal elden çıkarma sağlayan çözümler genellikle diğer çözüm yollarına tercih edilir. Bu durum, birleşmeden ötürü pazarda kaybedilecek/azalacak olan rekabetin tekrardan hızlıca tesis edilebilmesi içindir. Bu tür yapısal elden çıkarma çözüm önerileri Komisyon tarafından çelik sektörüne ilişkin daha önce ArcelorMittal’s ve Ilva arasındaki birleşme ve birtakım başka şirket birleşmelerinde hem bu sektöre ilişkin hem de diğer sektörler açısından kabul edilmiştir.

Bununla birlikte bu davada, birleşen şirketler tarafından önerilen çözüm önerileri Komisyon’un endişelerini tam olarak ele alamamıştır. Özellikle;

  • Paketleme alanında metal kaplı ve katmanlı çelik ürünlerinde; önerilen elden çıkarma, birleşen şirketlerin arasındaki kesişimin/örtüşmenin çok küçük bir kısmını kapayacaktı. Bu, özellikle Avrupa Ekonomik Bölgesi’nin en önemli ambalaj çeliği türü olan teneke için geçerliydi. Kritik olarak bu çözüm önerisi, bu ürünlerin üretiminde girdi olarak gerekli olan çelik üretimi için değerli bir malvarlığı içermemektedir.
  • Otomotiv alanında sıcak eğilmiş sac çelik kaplama ürünlerinde; önerilen elden çıkarma, birleşen şirketlerin çoğunlukla rekabet ettiği coğrafi bölgelerde müşterilere hizmet verebilecek yeterli bitirme varlıkları içermiyordu. Ayrıca, çözüm önerisinde, otomotiv sektörü için sac kaplamalı çelik ürünler üretmek için gerekli çelik girdisinin üretimi için herhangi bir varlık bulunmamaktadır.

Komisyon, söz konusu çözüm önerileri hakkında bu pazardaki iştirakçilerin görüşlerini inceledi. İştirakçilerden gelen geri dönüşler her iki alandaki çözüm önerileri açısından da olumsuzdu.

Bu geri dönüşlerle birlikte Komisyon’un Tata Steel ile ThyssenKrupp tarafından getirilen çözüm önerilerinin rekabetçi endişeleri tamamıyla gidermek için yeterli olmadığına ve fiyat artışlarıyla tüketicilerin seçeneklerinin daraltılması sonucunu engellemek için yeterli olmadığına ilişkin bakış açısı teyit edilmiştir.

Sonuç olarak, Komisyon teklif edilen işlemin uygulanamayacağına karar vermiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın